تایید صلاحیت سشنز به عنوان وزیر دادگستری آمریکا با اختلاف کم آرا

This file photo taken on February 2, 2017 shows US Senator Jeff Sessions, Republican of Alabama and nominee for US Attorney General حق نشر عکس AFP
Image caption جف سشنز از حامیان سفت و سخت دونالد ترامپ در سراسر مبارزات انتخاباتی بود

سنای آمریکا که در کنترل جمهوری خواهان است صلاحیت نامزد دونالد ترامپ برای تصدی وزارت دادگستری را با اختلاف ۵۲ رای در مقابل ۴۷ رای تایید کرده است.

صلاحیت سناتور جف سشنز پس از یک رشته جلسات جنجالی تایید شد. در این جلسات دمکرات ها به کارنامه سناتور سشنز در زمینه حقوق مدنی حمله کردند.

در یکی از جنجالی ترین تحولات در این فرآیند، روز سه شنبه جمهوری خواهان مانع ادامه سخنان سناتور دمکرات الیزابت وارن شدند چون او را متهم به حمله به شخصیت سناتور سشنز کردند.

خانم وارن مشغول قرائت نامه ای از همسر مارتین لوتر کینگ بود که در سال ۱۹۸۶ در مخالفت با نامزدی آقای سشنز برای رسیدن به پست قضاوت در یک دادگاه فدرال ارائه شده بود.

همسر رهبر فقید جنبش سیاهان آمریکا در آن نامه آقای سشنز را به تلاش برای مرعوب کردن رای دهندگان سیاهپوست متهم کرده بود. آقای سشنز زمانی دادستان آلاباما بود.

آقای سشنز در سال ۱۹۸۶ در دوران ریاست جمهوری رونالد ریگان نامزد پست قضاوت در یک دادگاه فدرال شد.

+ کمیته قضایی سنای آمریکا به وزیر دادگستری پیشنهادی ترامپ رای داد

+ رای اعتماد خبرساز مجلس سنا به وزیر آموزش و پرورش جدید آمریکا

اما سنا در آن سال با توجه به شهادت برخی در مورد اینکه آقای سشنز اظهارات یا مواضع نژادپرستانه داشته است نامزدی او را مسدود کرده بود.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption جمهوری خواهان سخنرانی سناتور وارن در انتقاد از آقای سشنز را قطع کردند

به علاوه در آن سال گفته شد که بعضی اظهارات آقای سشنز ظاهرا به نشانه همدردی با گروه نژادپرست کوکلاکس کلان تعبیر شده است.

آقای سشنز سابقه طولانی خدمت در پست های حقوقی در ایالت جنوبی و محافظه کار آلاباما را در کارنامه اش دارد.

او هرگونه اتهامی دایر بر تمایلات نژادپرستانه را قاطعانه رد کرده است.

وی در جلسات تایید صلاحیتش گفته بود: "من از کو کلاکس کلان، از آنچه نمایندگی می کند و از ایدئولوژی نفرت انگیز آن منزجرم."

او گفت که به عنوان یک جنوبی اهل آلاباما به چشم خود شاهد نیروهای قدرتمند تبعیض نژادی و تاثیر آن بر زندگی میلیون ها آمریکایی بوده است.

سناتور سشنز آن گذشته را محکوم کرد و قول داد برای حفظ آزادی و برابری همه شهروندان کشور بکوشد.

رای گیری روز چهارشنبه در طول خطوط جناحی انجام شد و فقط یک سناتور دمکرات - جو منچین از ویرجینیای غربی - برخلاف هم حزبی هایش از آقای سشنز حمایت کرد.

آقای سشنز که در طول مبارزات انتخاباتی برخلاف بسیاری از هم حزبی هایش به شدت از دونالد ترامپ حمایت می کرد اکنون هدایت وزارت دادگستری که ۱۱۳ هزار کارمند و ۹۳ دادستان دارد را به عهده خواهد گرفت.

آقای سشنز ضمن ابراز خوشحالی از تایید نامزدی اش گفت: "به نظر من مباحثاتی که در طول این فرآیند در سنا انجام شد مهم هستند و از کسانی که به من اعتماد کافی داشتند تا به نامزدی من به عنوان وزیر دادگستری رای مثبت دهند سپاسگزارم."

او همچنین گفت "من کاملا به مسئولیت های عظیم این پست واقف هستم" اما افزود که "حمله به وجهه افرادی که با ما موافق نیستند برای عالم سیاست خوب نیست."

روند تایید صلاحیت اعضای کابینه دونالد ترامپ که روز ۲۰ ژانویه سوگند یاد کرد به کندی پیش رفته است.

آقای ترامپ پیشتر در توییتی دمکرات ها را به خاطر جلوگیری از تایید سریع اعضای کابینه اش به باد انتقاد گرفت. آقای سشنز ششمین عضو کابینه است که صلاحیتش از میان ۱۵ عضو کابینه تایید می شود.

آقای سشنز که مثل دونالد ترامپ ۷۰ سال دارد همفکری زیادی با سیاست های مهاجرتی آقای ترامپ دارد.