روسیه بار دیگر استقرار نیروهای ناتو در کشورهای حوزه بالتیک را تهدیدی علیه خود خواند

حق نشر عکس Reuters
Image caption برنامه استقرار نیروها و تجهیزات نظامی آمریکا در لهستان از اوایل ژانویه آغاز شد

آلکسی مشکوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه، بار دیگر استقرار نیروهای ناتو در کشورهای حوزه بالتیک را تهدیدی برای روسیه خوانده است.

او گفته است که مسکو نمی‌داند این روال چه زمانی به پایان می‌رسد.

او به یک خبرگزاری روسیه گفت که از زمان پایان جنگ جهانی دوم این نخستین‌باری است که سربازان آلمانی در مرز روسیه مستقر شده‌اند.

قرار است که سربازان آلمانی در ماه جاری میلادی به نیروهای ناتو در لیتوانی بپیوندند.

آقای مشکوف گفته است که روسیه می‌خواهد اطمینان داشته باشد که امنیتش تضمین شده است.

اظهارات آقای مشکوف در حالی مطرح می‌شود که آمریکا به تازگی هزاران نفر از نیروهای نظامی و سلاح‌های سنگین خود را در لهستان، کشورهای حوزه بالتیک و اروپای جنوب شرقی مستقر کرده است.

+ تانک‌های آمریکایی در آلمان چه می‌کنند؟

حق نشر عکس EPA
Image caption ورود تانک‌های آمریکایی به آلمان

پیش از این روسیه آغاز برنامه استقرار بیش از سه هزار نظامی آمریکایی همراه با نفربرهای زرهی و واحدهای تانک در خاک لهستان را تهدیدی برای امنیت ملی خود خوانده بود.

استقرار نیروهای آمریکایی در مرز ناتو با روسیه، بخشی از واکنش دولت آمریکا به نگرانیهای شرکای آن کشور در ناتو است. این کشورها نسبت به اهداف و روند افزایشی تحرکات نظامی روسیه در نزدیکی مرزهای خود ابراز نگرانی کرده‌اند.

بیشتر بخوانید:

+ روسیه استقرار نظامیان آمریکایی در لهستان را تهدیدی برای امنیت ملی خود خواند

+ تانک‌های آمریکایی برای استقرار در مرزهای ناتو با روسیه وارد آلمان شدند

آمریکا با استقرار نیرو و تجهیزات نظامی در مناطق مختلف آلمان، لهستان و کشورهای حوزه دریای بالتیک میخواهد که به این کشورها در مورد حمایت نظامی ناتو از آنها در برابر اقدامات خصمانه احتمالی روسیه اطمینان خاطر بدهند.

روابط روسیه با آمریکا و سایر قدرت‌های غربی بخصوص پس از جدایی شبه‌جزیره کریمه از خاک اوکراین و انضمام آن به روسیه به تیرگی گراییده است. کشورهای غربی روسیه را متهم می‌کنند که از جدایی‌طلبان اوکراین فعالانه حمایت می‌کند.

ورود روسیه به جنگ سوریه و اتهام حمایت از نیروهای دولتی آن کشور در جنگ با مخالفان حکومت نیز این روابط را تیره‌تر کرده است.

حضور واحدهای آمریکایی در کشورهای اروپایی بزرگترین اقدام آمریکا برای تقویت حضور نظامی خود در اروپا در چند دهه اخیر به شمار می‌رود.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، در جریان مبارزات انتخاباتی از بهبود روابط با روسیه سخن گفته بود و از زمان انتخاب او به عنوان رئیس‌جمهور، برخی ناظران این پرسش را مطرح کردهاند که آیا اقدامات امریکا برای تقویت حضور نظامی در اروپا ادامه خواهد یافت یا دولت کنونی آمریکا چنین برنامه‌ای را لازم نخواهد دانست.