ترامپ بر خلاف اظهارات قبلی خود، سیاست 'چین واحد' را رعایت خواهد کرد

حق نشر عکس AP
Image caption دونالد ترامپ در هفته‌های اخیر به سران کشورهای جهان تلفن کرده است

دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا، به شی جین‌پینگ، همتای چینی خود گفته است که به سیاست "چین واحد" احترام خواهد گذاشت.

این سیاست، اساس ادعای مالکیت چین نسبت به تایوان را تشکیل می‌دهد و کشورهای جهان با به رسمیت شناختن آن، به طور دیپلماتیک می‌پذیرند که در چین، تنها یک دولت وجود دارد.

در بیانیه کاخ سفید در این مورد آمده است که روسای جمهوری دو کشور اولین مکالمه تلفنی خود را داشتند که طی آن دونالد ترامپ با درخواست شین جین‌پینگ برای احترام گذاشتن به سیاست بلندمدت آمریکا در مورد چین موافقت کرد.

از ماه دسامبر که دونالد ترامپ به تلفن تبریک رئیس جمهوری تایوان پاسخ داد، روابط میان واشنگتن و پکن سرد بوده است. آقای ترامپ در آن زمان از این مکالمه تلفنی دفاع کرد و گفت درک نمی‌کند که چرا آمریکا باید به سیاست "چین واحد" پایبند بماند.

رهبران قبلی آمریکا با تابعیت از سیاست "چین واحد"، تایوان را به عنوان یک کشور مستقل به رسمیت نمی‌شناختند و با جزیره تایوان روابط جداگانه نداشتند. چین تایوان را بخشی جدانشدنی از خاک خود می داند.

کاخ سفید گفته است که سران آمریکا و چین در مکالمه تلفنی طولانی پنج‌شنبه شب در مورد مسائل متعددی صحبت کردند. بیانیه کاخ سفید، این مکالمه را "بسیار صمیمی" خوانده و آورده است که دونالد ترامپ و شی جین‌پینگ از یکدیگر برای دیدار از چین و آمریکا دعوت کرده‌‌اند.

این مکالمه تلفنی بعد از نامه‌ای بود که آقای ترامپ در روز پنج‌شنبه برای آقای شی فرستاد.

دونالد ترامپ در دوران مبارزات انتخاباتی‌اش با متهم کردن چین به عملکردهای ناعادلانه تجاری و با تهدید به چالش کشیدن آرایش نظامی این کشور در دریای جنوب چین، باعث آزردگی شی جین‌پینگ شده بود.

پکن با احتیاط یه این مسائل واکنش نشان داد؛ نسبت به موضع آقای ترامپ در مورد سیاست چین واحد اظهار "نگرانی جدی" کرد و از آمریکا خواست که روابط نزدیک با چین را حفظ کند.