پرواز میان دوشنبه و تاشکند پس از ۲۵ سال وقفه از سر گرفته شد

Image caption شرکت هواپیمایی "سامان ایر" تاجیکستان گفته است که پروازهای مرتب و دایمی این شرکت به تاشکند از ۲۰ فوریه آغاز خواهد شد

بعد از ۲۵ سال وقفه، پرواز هواپیماهای مسافربری میان پایتختهای تاجیکستان و ازبکستان از سر گرفته ‌شد.

صبح روز ۲۲ بهمن (۱۰ فوریه) یک هواپیمای شرکت "سامان ایر" تاجیکستان با حدود ۶۰ مسافر برای نخستین بار با هدف انجام یک پرواز آزمایشی از پایتخت تاجیکستان، به شهر تاشکند، پایتخت کشور همسایه ازبکستان پرواز کرد.

این مسافران غالبا از ماموران دولتی و کارمندان شرکت "سامان ایر"، تعدادی خبرنگار و ۱۴ مسافر دیگر بودند.

این شرکت با انتشار بیانیه ای گفت قرار است مسئولان آن در شهر تاشکند با مسئولان شرکت هواپیمایی ازبکستان مسائل مربوط به گشایش مسیر پروازهای مرتب و دایمی میان دو کشور را بررسی کنند.

طول پرواز میان دوشنبه و تاشکند ۴۵ دقیقه است. قیمت بلیط هواپیمای شرکت "سامان ایر" در این مسیر حدود ۱۴۰ دلار است. بسیاری می گویند سفر با راه زمینی از دوشنبه به تاشکند بمراتب ارزانتر است.

یک هواپیمای شرکت "راه‌های هوایی ازبکستان" (ازبکستان هوا یوللاری) هم برای اولین بار پس از ۲۵ سال وقفه قرار است شام امروز وارد فرودگاه بین المللی شهر دوشنبه شود.

پرواز هواپیماها میان دوشنبه و تاشکند و میان شهرهای مختلف دیگر ازبکستان و تاجیکستان پس از آغاز جنگ داخلی تاجیکستان در سال ۱۹۹۲ متوقف شد. در سال ۲۰۰۱ ازبکستان به طور یکجانبه با تاجیکستان نظام روادید را جاری کرد و تاجیکستان هم به اقدامی مشابه دست زد.

ارتباط حمل و نقلی از طریق راههای زمینی و راه آهن نیز میان دو کشور بتدریج در ۱۵ سال گذشته محدود شد.

اما پس از درگذشت اسلام کریمف، رئیس جمهوری سابق ازبکستان، در اواسط شهریورماه، و انتخاب شوکت میرضیایف، نخست وزیر سابق به عنوان رئیس جمهوری جدید آن کشور، روابط تاشکند با دوشنبه بهتر شده است.

ازسرگیری پروازها میان دوشنبه و تاشکند از اولین توافقاتی است که مقامات دو کشور اجرا می‌کنند. این رویداد مهمی برای بسیاری از مردم دو کشور ارزیابی می شود که سالهاست از دیدار پیوندان خود در آن سوی مرزها محرومند.

مریم بانوی فرغانی، ادیب تاجیک، که زاده ولایت فرغانه ازبکستان است می گوید در ۲۵ سال گذشته فقط سه بار به دیدار پیوندانش در ازبکستان رفته است، آن هم با درد سرهای زیادی.

Image caption مریم بانوی فرغانی، ادیب تاجیک، که زاده ولایت فرغانه ازبکستان است می گوید در ۲۵ سال گذشته فقط سه بار به دیدار پیوندانش در ازبکستان رفته است

وی گفت: "خیال می‌کنم یگان کس به اندازه من این قدر خوشحال نشد. خیال می‌کنم خدا آه ما را شنید. من باز می‌توانم خاک مادر خودم، خاکجای (آرامگاه) پدر و مادر خود را زیارت کنم."

میلیونها تاجیک در ازبکستان، بویژه در شهرهای بخارا و سمرقند و مناطق دیگر ازبکستان به سر می‌برند. ازبک تباران زیادی هم در ولایات سغد و ختلان و مناطق مرکزی تاجیکستان زندگی می‌کنند. در دوران شوروی هیچ مانعی در رفت و آمد آنها موجود نبود. بعد از فروپاشی شوروی و آغاز جنگ داخلی تاجیکستان رفت و آمد سخت شد.

در بیش از دو دهه گذشته پرواز هواپیماها متوقف و سفر بدون ویزا بین دو کشور همسایه هم ناممکن شد. حیات نعمت، شاعر سمرقندی، چند ماه است در تاجیکستان به سر می‌برد. او می‌گوید ازسرگیری پروازها میان دوشنبه و تاشکند برای گسترش روابط فرهنگی هنوز کافی نیست.

آقای نعمت افزود: "در زمان شوروی تنها میان سمرقند و دوشنبه در یک هفته ۱۴ پرواز بود، از پرواز هواپیماها میان دوشنبه و تاشکند، پرواز میان دوشنبه و بخارا و سمرقند مفیدتر است برای مردم تاجیک."

Image caption حیات نعمت، شاعر سمرقندی، چند ماه است در تاجیکستان به سر می‌برد. او می‌گوید ازسرگیری پروازها میان دوشنبه و تاشکند برای گسترش روابط فرهنگی هنوز کافی نیست.

با وجود ازسرگیری پروازها، اتباع تاجیک و ازبک هنوز نمی‌توانند بدون روادید به کشورهای همدیگر سفر کنند. بهادر نعمت، آوازخوان سرشناس، که بستگان زیادی در بخارا دارد، امیدوار است که نظام ویزا هم بزودی لغو شود.

وی به بی بی سی گفت: "در سمرقند و بخارا دوستان و پیوندان زیادی داریم. می‌خواهیم زود زود به دیدن آنها برویم. حالا تنها با ویزا می‌شود سفر کرد. وقت زیاد می‌خواهد گرفتن ویزا. خرسند می‌شویم اگر ویزا را لغو کنند."

شرکت هواپیمایی "سامان ایر" تاجیکستان گفته است که پروازهای مرتب و دایمی این شرکت به تاشکند از ۲۰ فوریه آغاز خواهد شد. این شرکت قصد دارد تا پایان فصل زمستان هفته ای یک پرواز به تاشکند در روزهای دوشنبه انجام بدهد، اما با گرمتر شدن هوا می خواهد هفته لاقل دو پرواز در روزهای دوشنبه و پنج شنبه انجام بدهد.

موضوعات مرتبط