ترامپ: امکان صدور دستور مهاجرتی تازه ای وجود دارد

ترامپ و آبه حق نشر عکس AP
Image caption رئیس جمهور آمریکا در کنار نخست وزیر ژاپن سخن می‌گفت

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، ضمن ابراز اطمینان نسبت به پیروزی در دعوای حقوقی بر سر فرمان منع ورود شهروندان هفت کشور مسلمان گفته ممکن است به زودی دستور اجرایی تازه ای در این مورد صادر کند.

آقای ترامپ روز جمعه ۱۰ فوریه در نشست مطبوعاتی مشترک با شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن، گفت: "هر کاری که لازم باشد برای امنیت کشورمان می‌کنیم... ما خیلی سریع کاری برای بالا بردن امنیت کشورمان می‌کنیم. در هفته آینده خواهید دید."

او سپس عصر جمعه در هواپیمای ریاست جمهوری به خبرنگاران گفت: "ما در این نبرد برنده خواهیم شد. مشکل این است که از لحاظ قانونی زمان می برد، اما برنده خواهیم شد. همچنین گزینه های زیاد دیگری داریم، از جمله صدور یک دستور تازه."

او در پاسخ به این سوال که آیا دستور اجرایی تازه ای صادر خواهد کرد گفت: "کاملا امکان دارد. به دلایل امنیتی باید سریع عمل کنیم، بنابراین کاملا ممکن است."

ساعتی پیشتر شبکه "ام اس ان بی سی" آمریکا به نقل از یک مقام ارشد گزارش داد که دولت ترامپ قصد ندارد از دیوان عالی بخواهد در حکم دادگاه استیناف تجدید نظر کند.

با این حال گفته شد که دولت ممکن است از هیاتی بزرگتر از قضات دادگاه استیناف درخواست تجدید نظر کند.

روز پنجشنبه دادگاه تجدید نظر نهم در سان فرانسیسکو با رد درخواست دولت آمریکا، تعلیق اجرای آن را تمدید کرد و به این ترتیب با حکم دادگاه شهروندان این کشورها در صورت داشتن ویزا همچنان می‌توانند به آمریکا سفر کنند.

مطابق فرمان جنجالی دونالد ترامپ ورود پناهجویان به آمریکا به مدت چهار ماه به حال تعلیق درآمده و سفر شهروندان ایران، عراق، لیبی، سومالی، سودان، سوریه و یمن نیز محدود شده است. این دستور فعلا با حکم یک دادگاه فدرال معلق شده است.

دستور مهاجرتی آقای ترامپ انتقادهای زیادی برانگیخته است.

شکایت در ویرجینیا

همزمان وکلای ایالتی در ویرجینیا در یک دادگاه استدلال کردند که سیاست آقای ترامپ "ناشی از خصومت او با مسلمانان است."

پرونده مطرح شده در ویرجینیا یکی از ده ها شکایتی است که علیه سیاست آقای ترامپ در سیستم قضایی آمریکا در جریان است.

سخنگوی مارک هرینگ دادستان کل ویرجینیا گفت این شکایت "عمیق ترین" استدلال در مورد علل مخالفت با دستور مهاجرتی آقای ترامپ خواهد بود.

در این شکایت در ویرجینیا بر محدودیت سفر شهروندان این هفت کشور تمرکز می شود نه تعلیق ۴ ماهه منع ورود پناهجویان به آمریکا.

اما وکلای دولت آمریکا در ویرجینیا نوشتند که اظهار نظر دادگاه ها در مورد این دستور "دخالتی" در اختیارات قانونی آقای ترامپ است.

قاضی این دادگاه در سال ۱۹۹۳ از سوی بیل کلینتون رئیس جمهور وقت آمریکا منصوب شده بود.

'سنگ بنای صلح'

آقای ترامپ در نشست مطبوعاتی با شینزو آبه گفت روابط آمریکا و ژاپن "سنگ بنای صلح" در شرق آسیا است. او تاکید کرد آمریکا خود را به تامین امنیت ژاپن متعهد می‌داند.

او در عین حال با اشاره به روابط تجاری ژاپن و آمریکا خواهان رابطه‌ای "آزادانه و منصفانه" بین دو کشور شد.

آقای آبه ضمن اعلام موافقت با آقای ترامپ گفت باید برای حل اختلاف نظرها در این زمینه مذاکره کرد.

حق نشر عکس AP
Image caption نخست وزیر ژاپن به بنای یادبود سرباز گمنام در ایالت ویرجینای آمریکا ادای احترام کرد

شینزو آبه در سفرش به آمریکا علاوه بر مذاکره با رئیس جمهو آمریکا با چهره‌های اقتصادی برجسته این کشور نیز دیدار کرده و نسبت به "دوره جدیدی از همکاری" ابراز امیدواری کرده است.

یکی از اولین اقدام دونالد ترامپ خروج از پیمان تجاری اقیانوس آرام، یا موافقتنامه شراکت ترنس-پسیفیک (TPP) بوده است که شامل آمریکا، ژاپن، مالزی، ویتنام، سنگاپور، برونئی، استرالیا، نیوزیلند، کانادا، مکزیک، شیلی و پرو می‌شد.

دونالد ترامپ می‌گوید آمریکا در روابط تجاری خود منافعش را آن طور که باید تامین نمی‌کند و باید روابط تجاری خود را بازتعریف کند.