هشدار مکزیک به شهروندانش در پی اخراج یک زن از آمریکا

Protester locks himself to a van carrying Guadalupe Garcia de Rayos that is stopped by protesters in Phoenix, Arizona. 8 Feb 2017 حق نشر عکس AP
Image caption معترضان سعی کردند مانع اخراج خانم گارسیا شوند

در پی اخراج یک زن مکزیکی که برای بیش از ۲۰ سال در آمریکا زندگی کرده بود دولت مکزیک به شهروندان خود در آمریکا هشدار داده است "محتاط" باشند.

وزارت خارجه مکزیک در بیانیه ای گفت که اخراج گوادلوپ گارسیا دی‌رایوس نشان دهنده "واقعیت های تازه" است.

خانم گارسیا چهارشنبه گذشته زمانی که برای چک سالیانه به اداره مهاجرت رفته بود بازداشت شد.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا قول داده است آن دسته از مهاجران غیرقانونی که سابقه ارتکاب جرم یا تخلف دارند را تحت تعقیب قرار دهد.

+ یک زن مکزیکی پس از ۲۲ سال اقامت غیرقانونی در آمریکا به کشورش بازگردانده شد

خانم گارسیا، ۳۶ ساله، در سال ۲۰۰۹ به استفاده از مدارک جعلی برای گرفتن کار اذعان کرد و در سال ۲۰۱۳ حکم اخراج او از آمریکا صادر شد.

اما بعدا براساس سیاست باراک اوباما، رئیس جمهور وقت، در مورد مهاجران فاقد مدرک که در دوران کودکی وارد آمریکا شده بودند، توانست در این کشور بماند.

فرزندان او در آمریکا دنیا آمده اند و هم اکنون به همراه شوهرش در این کشور هستند.

وزارت خارجه مکزیک در بیانیه ای نوشت: "پرونده خانم گارسیا دی رایوس نشان دهنده واقعیت های تازه برای جامعه مکزیکی های ساکن آمریکاست، که با شدیدترین اجرای تدابیر کنترل مهاجرت روبرو هستند."

"به همین دلیل از کل جامعه مکزیکی ها می خواهیم احتیاط کنند و با نزدیک ترین کنسولگری در تماس باشند تا در صورت قرار گرفتن در چنین شرایطی کمک لازم را دریافت کنند."

حق نشر عکس AP
Image caption خانم گارسیا در سن ۱۴ سالگی به آمریکا آمده بود

این وزارتخانه گفت که کنسولگری مکزیک در آمریکا درحال تشدید تدابیر برای حفاظت از مکزیکی هایی است که نگران اجرای تدابیر سخت مهاجرتی در آمریکا هستند.

وزارت خارجه مکزیکی ها را تشویق کرد طرحی احتیاطی آماده داشته باشند تا در صورت لزوم بتوانند به کشورشان برگردند.

ایبارا مالدونادا وکیل خانم گارسیا گفت خدمه اداره مهاجرت آمریکا صبح روز پنجشنبه او را به نوگالس در مکزیک منتقل کردند. در جریان اعتراضاتی برای جلوگیری از حرکت خودرویی که قصد داشت او را از اداره مهاجرت در شهر فنیکس در ایالت آریزونا خارج کند، ۷ نفر دستگیر شدند.

او پیشتر به نیویورک تایمز گفته بود که "جنگ با مهاجران" شروع شده است.

خانم گارسیا چند روز پس از آن دستگیر شد که آقای ترامپ دستوری اجرایی را امضا کرد دایر بر اینکه مهاجران غیرقانونی که مرتکب تخلف یا جرم شده اند باید در صدر فهرست اخراجی ها قرار گیرند.

در سال ۲۰۱۴ تخمین زده می شد که حدود ۱۱ میلیون مهاجر مکزیکی به طور غیرقانونی در آمریکا زندگی می کنند.