ناتو اسپوتنیک روسیه را به پخش دروغ متهم کرد

ناتو، سایت خبری اسپوتنیک روسیه را به انتشار و پخش اخبار دروغ متهم کرده است.

سخنگوی پیمان ناتو گفته است اسپوتنیک، که رسانه‌ مورد حمایت دولت روسیه است "اخبار نادرست و تئوری‌های توطئه" منتشر می‌کند.

بیشتر بخوانید: ظهور پدیده 'خبر جعلی'

نیکولای گورشکوف، سردبیر اسپوتنیک در بریتانیا با رد چنین اتهام‌هایی می‌گوید کشورهای غربی با این رسانه "رفتار ناعادلانه‌ای" دارند. او گفته است که چنین اتهام‌هایی در گذشته هم به آنها وارد شده که همواره بدون سند و مدرک بوده است.

اونا لونگسکو، سخنگوی ناتو به بی‌بی‌سی گفته است اسپوتنیک به عنوان بخشی از ماشین تبلیغاتی روسیه، از اطلاعات برای مقاصد سیاسی و نظامی استفاده می‌کند. او گفته است که "از این اطلاعات نه برای قانع کردن مردم بلکه برای سردرگم کردن آنها و نه برای ارائه دیدگاه متفاوت و جایگزین بلکه برای ایجاد شکاف در افکار عمومی استفاده می‌شود."

سفارت روسیه در لندن هم اتهام دست داشتن این کشور در پخش چنین اطلاعاتی را رد کرده است.

+ پراودا به اسکاتلند می‌رود؟

سفارت روسیه در لندن در بیانیه‌ای گفته است که ادعاهایی از این دست "برای جلوگیری از بحث آزاد و منطقی درباره مسایلی است که در آمریکا و بریتانیا مطرح است."

نام اسپوتنیک ماه پیش در گزارش سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا درباره دخالت روسیه در انتخابات آمریکا ذکر شده بود.

Image caption دفتر اسپوتنیک در اسکاتلند

اسپوتنیک در سال ۲۰۱۴ با بودجه دولت روسیه راه‌اندازی شد و روزانه ده‌ها خبر و گزارش‌ رادیویی و تصویری در سایت و شبکه‌های اجتماعی خود منتشر می‌کند. اسپوتنیک در حال حاضر در اسکاتلند هم دفتر دارد.

+ فیسبوک جزئیات طرح مبارزه با اخبار جعلی را اعلام کرد

به غیر از سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا، وزیر دفاع بریتانیا و ناتو هم از عملکرد این سایت خبری انتقاد کرده و آن را بخشی از "ماشین تبلیغاتی کرملین" دانسته‌اند.

+ فیسبوک جلوی نشر اخبار دروغ را می‌گیرد

مقام‌های غربی و شماری از ناظران معتقدند که اسپوتنیک رویه‌ای ضد غربی، طرفدار روسیه، و هوادار دونالد ترامپ را در اخبار و گزارش‌های خود پیگیری می‌کند. به عنوان مثال عنوان یک گزارش اخیر در سایت اسپوتنیک این بود که "آمریکایی‌ها، به انتقادات رسانه‌ها از ترامپ پس از سال‌ها جانبداری از اوباما گوش ندهید."

+ فیسبوک، اخبار جعلی و معنای حقیقت

بن نیمو یک کارشناس موسسه تحقیقاتی شورای آتلانتیک در آمریکا می‌گوید دلیل استقرار دفتر اسپوتنیک در اسکاتلند، ایجاد نارضایتی و تشویق مردم این منطقه به جدایی از بریتانیا است.

بیشتر رسانه‌های غربی در لندن دفتر دارند اما سردبیر اسپوتنیک می‌گوید دلیل حضور آنها در اسکاتلند قیمت زیاد ساختمان‌ها در لندن است و او ترجیح می‌دهد روی روزنامه‌نگاران سرمایه‌گذاری کند.