رهبر جدید حماس در غزه انتخاب شد

سینوار حق نشر عکس Getty Images
Image caption یحیی سینوار (راست) در کنار اسماعیل هنیه

جنبش حماس رییس تازه‌ای را برای دفتر سیاسی خود در غزه برگزیده است.

یحیی سینوار اکنون جانشین اسماعیل هنیه شده است. آقای سینوار را یکی از اعضای تندرو حماس می‌خوانند.

یحیی سینوار که از ارشدترین اعضای گردان‌های عزالدین قسام- شاخه نظامی حماس- است در سال گذشته در لیست سیاه تروریسم آمریکا قرار گرفت.

آقای سینوار که در رشته زبان عربی تحصیل کرده متولد اردوگاه آوارگان خان یونس در نوار غزه و بنیانگذار "مجد"، دستگاه اطلاعات و امنیت حماس است.

بیشتر بخوانید:

از او به عنوان یکی از تندروترین اعضای حماس نام برده می‌شود و با انتخاب او به سمت رییس دفتر سیاسی حماس، شاخه نظامی آن قدرت و کنترل بیشتری بر نوار غزه پیدا خواهد کرد.

شاخه نظامی حماس که چندین هزار نیرو و زرادخانه بزرگ موشکی دارد، در یک دهه‌ای که حماس کنترل نوار غزه را در کنترل داشته است سه بار با اسرائیل جنگیده است.

اسرائیل در سال ۱۹۸۸ آقای سینوار را به اتهام "فعالیت تروریستی" یا به گفته منابع دیگر به دلیل "قتل خائنین فلسطینی که با اسرائیل همکاری می‌کردند" دستگیر و به چهار بار حبس ابد محکوم کرد اما او در سال ۲۰۱۱ در مبادله هزار زندانی فلسطینی با گیلعاد شالیت سرباز اسرائیلی آزاد شد.

حماس که در یک دهه گذشته کنترل نوار غزه را در اختیار داشته در چند ماه گذشته یک سری انتخابات داخلی و غیرعلنی انجام داده است. خبر انتخاب آقای سینوار را یکی از مقامات حماس اعلام کرده اما خواسته که نامش فاش نشود چرا که درباره نتیجه انتخابات محرمانه حماس گفتگو می‌کرد.

آقای سینوار، در سال ۱۳۹۰ در زمان ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد به همراه اسماعیل هنیه که در آن زمان نخست‌وزیر دولت خودگردان فلسطین بود به ایران سفر کرده بود.

بسیاری کارشناسان معتقدند اسماعیل هنیه محتمل‌ترین جانشین خالد مشعل رهبر حماس است که اعلام کرده قصد کناره‌گیری دارد.