کره شمالی: آزمایش موشکی موفقیت‌آمیز بود

حق نشر عکس KIM HEE-CHUL
Image caption گزارش شده کیم جونگ اون از آزمایش روز گذشته بسیار راضی بوده است

کره شمالی اعلام کرده است آزمایش موشکی روز گذشته این کشور موفقیت‌آمیز بوده است. هم زمان در واکنش به این آزمایش، کره جنوبی، ژاپن و آمریکا خواستار برگزاری جلسه اضطراری شورای امنیت شده‌اند.

روز یکشنبه (۱۲ فوریه - ۲۴ بهمن) پیونگ یانگ رسما پرتاب آزمایشی یک موشک سطح به سطح بالستیک را تایید کرد و ضمن موفقیت‌آمیز خواندن این آزمایش گزارش کرد که کیم جونگ اون، رهبر این کشور شخصا این آزمایش را نظاره کرده است.

در همین حال، کره جنوبی این آزمایش را یک تحریک نظامی خوانده که قصدش محک زدن واکنش رئیس جمهوری جدید آمریکا، دونالد ترامپ بوده است.

آقای ترامپ که شب گذشته میزبان شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن بود، در یک کنفرانس خبری مشترک بسیار کوتاه، به گفتن تنها یک جمله بسنده کرد: "آمریکا صد در صد از ژاپن به عنوان یک متحد بزرگ حمایت می‌کند."

هم‌زمان کره‌جنوبی، ژاپن و آمریکا از شورای امنیت سازمان ملل متحد خواسته‌اند در واکنش به آزمایش موشکی پیونگ یانگ، جلسه اضطراری تشکیل دهد.

موشک بالستیک آزمایش شده از نسل کی.ان.سی.ای ۲ گزارش شده که از موتوری با سوخت جامد استفاده می‌کند؛ سوختی که به موشک‌های بالستیک قدرت و برد بیشتری می‌بخشد.

بنابر گزارش‌ها کیم جونگ اون از میزان موفقیت این آزمایش رضایت کامل داشته و دستیابی به چنین فناوری موشکی را منبع قدرتی برای کشورش دانسته است.

ژاپن و کره جنوبی هر دو مسیر شلیک این موشک را به سوی شرق دریای ژاپن و در مسافتی ۵۰۰ کیلومتری گزارش کرده‌اند.

کارشناسان می‌گویند در این آزمایش موشک برای طی مسافت کوتاه‌تری تنظیم شده بوده است تا از فرود آن در خاک ژاپن پیشگیری شود.

کره شمالی در چند ماه گذشته بارها آزمایش های موشکی و هسته ای انجام داده است که با مخالفت آمریکا و متحدانش در شرق آسیا روبرو شده و به وضع تحریم‌های جدید علیه پیونگ یانگ هم انجامیده است.

سازمان ملل متحد با صدور قطعنامه‌های متعدد کره‌شمالی را از انجام هرگونه آزمایش موشک‌های بالستیک منع کرده است؛ قطعنامه‌هایی که هدف اصلی‌شان پیشگیری از دستیابی پیونگ‌یانگ به سلاح هسته‌ای است.

ناتو، سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، هم این آزمایش موشکی را محکوم کرده است و از پیونگ یانگ خواسته با پرهیز از افزایش تنش‌ها، به گفتگو موثر با جامعه جهانی بپردازد.

براساس گزارش رویترز به نقل از یک مقام کره‌جنوبی، به نظر می‌رسد که این موشک از نوع "رودانگ" و میان برد بوده است.

کیم جونگ اون، رهبر جوان کره شمالی، ماه گذشته ادعا کرده بود که کشورش به فناوری تولید موشک‌های قاره‌پیما با قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای بسیار نزدیک شده است.

آزمایش تازه کره شمالی در حالی صورت می‌گیرد که هفته گذشته، ژنرال جیمز متیس، وزیر دفاع جدید آمریکا در جریان سفری که به کره‌جنوبی داشت تهدید کرد استفاده کره‌شمالی از سلاح‌های اتمی با "واکنشی سهمگین و موثر" روبرو خواهد شد.

وزیر دفاع آمریکا همچنین وعده داد که تجهیزات سپرموشکی در اختیار کره جنوبی بگذارد.

حق نشر عکس AP
Image caption سئول آزمایش موشکی کره‌شمالی را برای آزمودن دونالد ترامپ ارزیابی کرده است

مطالب مرتبط