نخست وزیر کانادا در واشنگتن: ترامپ را در مورد مهاجران موعظه نخواهم کرد

ترامپ و ترودو حق نشر عکس AP
Image caption نخست وزیر کانادا، امروز همچنین در نشستی مشترک با حضور رئیس جمهور آمریکا و دختر او ایوانکا ترامپ در مورد ایجاد زمینه فعالیت بهتر برای کارگران و کارآفرینان زن دو کشور مذاکره کرد

جاستین ترودو نخست وزیر کانادا با وجود تاکید بر سیاست های مهاجرتی متفاوت کشورش گفت که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا را بر سر موضوع مهاجران موعظه نخواهد کرد.

آقای ترودو در جریان کنفرانس خبری مشترک خود با آقای ترامپ گفت: "آخرین چیزی که کانادایی ها از من توقع دارند این است که به کشوری دیگر در مورد مملکت داری موعظه کنم."

کنفرانس خبری رهبران دو کشور، دوشنبه ۱۳ فوریه (۲۵ بهمن) و در جریان دیدار رسمی جاستین ترودو از واشنگتن برگزار شد. دیدار امروز، نخستین ملاقات سران دو کشور بعد از روی کار آمدن آقای ترامپ در ایالات متحده بوده است.

در جریان نشست خبری این دو رهبر، دونالد ترامپ از سیاست خبرساز خود در مورد مهاجرت دفاع کرد و گفت: "ما نمی توانیم آدم های بد را به داخل راه بدهیم."

در مقابل، آقای ترودو تاکید کرد که کانادا "سیاست درهای باز را ادامه می دهد" و "الگویی مثبت را به دنیا عرضه خواهد کرد".

بیانیه مشترک دو کشور

جاستین ترودو و دونالد ترامپ، روز دوشنبه با صدور بیانیه ای مشترک بر تعهد خود بر همکاری در زمینه هایی چون ایجاد شغل، رشد اقتصادی، انرژی و امنیت مرزی تاکید کردند.

نخست وزیر کانادا، امروز همچنین در نشستی مشترک با حضور رئیس جمهور آمریکا و دختر او ایوانکا ترامپ، در مورد ایجاد زمینه فعالیت بهتر برای کارگران و کارآفرینان زن دو کشور مذاکره کرد.

در بخشی از بیانیه مشترک رهبران دو کشور آمده است: "روابط هیچ دو کشوری در دنیا، به اندازه روابط کانادا و آمریکا عمیق و گسترده نیست."

بیانیه همچنین تاکید دارد: "آمریکا و کانادا از طریق تاریخ، ارزش ها، اقتصاد، محیط زیست و عزم مشترک برای بهبود وضعیت زندگی شهروندانشان به همدیگر پیوند خورده اند."

جاستین ترودو نخست وزیر کانادا، پیشتر بدون نام بردن مستقیم از آقای ترامپ، از برخی از سیاست های او، از جمله در زمینه مهاجرت، انتقاد کرده بود.

موضوعات مرتبط