بالا گرفتن جنجال بر سر تماس‌های مشاور ترامپ با سفیر روسیه

فلین نفر وسط حق نشر عکس EPA
Image caption کلی ان کانوی - چپ - گفته آقای فلین - وسط - کاملا مورد اعتماد کاخ سفید است

نانسی پلوسی رهبر اقلیت دمکرات در مجلس نمایندگان آمریکا در بیانیه ای گفته است نمی تواند مطمئن باشد که مایکل فلین مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ منافع ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه را بالاتر از آمریکا قرار نخواهد داد.

در پی جنجال در مورد تماس مایکل فلین با سفیر روسیه در ماه دسامبر رئیس جمهور آمریکا گفته کاملا از آقای فلین حمایت می کند.

با این حال سخنگوی کاخ سفید دوشنبه بعد از ظهر به وقت شرق آمریکا گفت که آقای ترامپ درحال بررسی مساله است.

واشنگتن پست روز جمعه گزارش داده بود که آقای فلین اواخر ماه دسامبر زمانی که باراک اوباما رئیس جمهور وقت آمریکا تحریم های تازه ای را بر روسیه اعمال کرد از سفیر این کشور در آمریکا خواسته بود در واکنش به تحریم ها خویشتن داری نشان دهد و اشاره کرده بود که دولت ترامپ این تحریم ها را به موقع دوباره بررسی خواهد کرد.

دولت اوباما ده ها دیپلمات روسی را اخراج کرد اما رئیس جمهور روسیه گفت آن را تلافی نخواهد کرد که این سوءظن را پدید آورد که می تواند به خاطر تماس ژنرال فلین بوده باشد.

+ اوباما روسیه را به اتهام حمله سایبری انتخاباتی تحریم کرد

+ پوتین با رد توصیه وزارت خارجه روسیه: دیپلمات‌های آمریکایی را اخراج نمی‌کنیم

در تازه ترین تحول روزنامه واشنگتن پست عصر دوشنبه به نقل از مقام های کنونی و سابق گزارش داد که سرپرست موقت وزارت دادگستری اواخر ماه گذشته به دولت ترامپ اطلاع داده بود که فکر می کند مایکل فلین مقام های ارشد دولت را در مورد ماهیت تماس ها با سفیر روسیه گمراه کرده است و اخطار داد که مشاور امنیت ملی به طور بالقوه در برابر باج خواهی روس ها آسیب پذیر است.

سلی ییتز سرپرست وقت وزارت دادگستری بود که چندی پیش به خاطر خودداری از دفاع از دستور مهاجرتی دونالد ترامپ برکنار شد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس هم گزارش مشابهی را به نقل از مقام ها در مورد نگرانی وزارت دادگستری از رفتار مایکل فلین منتشر کرده است.

آقای فلین ابتدا بحث درباره تحریم ها با مقام های روسیه را تکذیب کرده بود اما بعدا گفت نمی تواند مطمئن باشد در این باره حرفی نزده.

بحث درباره سیاست خارجی از جمله تحریم ها با مقام های سایر کشورها از سوی شهروندان خصوصی مغایر قوانین ایالات متحده است. آقای فلین در آن زمان هنوز مقام دولتی نبود.

نانسی پلوسی در بیانیه ای که دوشنبه منتشر کرد نوشت: "رفتار مایکل فلین حتی پیش از افشای تماس مخفیانه با روس ها هم شدیدا نگران کننده بود. حالا یک مشاور امنیت ملی داریم که نمی توانیم مطمئن باشیم منافع پوتین را بالاتر از آمریکا قرار نمی دهد."

او افزود: "رفتار کاخ سفید تحت نظر ترامپ به خودی خود گویاست. گزارش های مربوط به ارتباط ترامپ با روسیه با گذشت هر یک روز اعتبار بیشتری پیدا می کند. تا زمانی که جمهوری خواهان از واداشتن رئیس جمهور ترامپ به انتشار برگه های مالیاتی اش خودداری می کنند، شریک لاپوشانی قبضه مالی، شخصی و سیاسی روسیه بر دولت (ترامپ) هستند."

خانم پلوسی اضافه کرد: "دولت دیگر توجیهی در چنته ندارد. قبضه ولادیمیر پوتین بر رئیس جمهور ترامپ باید مورد بررسی قرار گیرد، فاش شود و قطع شود. امنیت ملی لازم می آورد که ژنرال فلین فورا برکنار شود."

همزمان گزارش می شود که آقای فلین در ارتباط با این جنجال از مایک پنس معاون آقای ترامپ عذرخواهی کرده است.

حق نشر عکس AP
Image caption نزدیکی بیش از حد فلین با پوتین زیر سوال بوده است

آقای پنس در مصاحبه با رسانه های ملی آمریکا گفته بود که آقای فلین در مورد تحریم ها با سفیر روسیه حرفی نزده بود. با این حال آقای فلین بعدا گفت شاید در مورد صحبت کرده باشد.

آقای فلین روز دوشنبه در کنفرانس خبری آقای ترامپ با جاستین ترودو نخست وزیر کانادا حاضر بود.

آقای ترامپ فقط به سوالات دو خبرنگار پاسخ داد که هیچ کدام درباره آینده آقای فلین نبود.

با این حال او دوشنبه در توییتی نوشت: "من قبلا این را گفته ام. مایکل فلین یک مهین پرست است و من ۱۰۰۰ درصد از او حمایت می کنم."

همزمان دمیتری پسکف سخنگوی کرملین روز دوشنبه گفت که آقای فلین و آقای کیسلیاک در مورد رفع تحریم ها با هم صحبت نکردند.

تماس ها

آقای فلین در ماه دسامبر چندین بار تلفنی با سفیر روسیه در آمریکا صحبت کرد.

اما هم او و هم آقای پنس هرگونه بحث درباره تحریم های اعمال شده از سوی دولت اوباما در ارتباط با "مداخله" روسیه در اوکراین و آنچه سازمان های اطلاعاتی آمریکا تصور می کنند تلاش روسیه برای نفوذ در انتخابات آمریکا به نفع آقای ترامپ باشد را رد کرده بودند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption آقای کیسلیاک سفیر روسیه در واشنگن در دیداری با دمیتری مدودف رئیس جمهور روسیه در سال ۲۰۰۹

با این حال ۹ مقام سابق و کنونی دولت به واشنگتن پست گفتند که فلین در این مورد با سفیر روسیه صحبت کرده بود.

پس از آن بود که یک سخنگوی آقای فلین با عقب نشینی از آن تکذیب گفت که "او نمی تواند در این مورد مطمئن باشد."

به این ترتیب این گمانه شکل گفت که ژنرال فلین آقای پنس را در این مورد گمراه کرده است.

آقای فلین در جریان مبارزات انتخاباتی از حامیان سفت و سخت دونالد ترامپ بود و از متحدان نزدیک او و همچنین استیو بنن استراتژیست ارشد آقای ترامپ است.

با این حال همواره سوالاتی درباره نزدیکی بیش از حد او به روسیه مطرح بوده است.

او سال گذشته در مراسمی رسمی در ستایش دولت روسیه شرکت کرد و نزدیک ولادیمیر پوتین نشست.

در روزهای اخیر گزارش شد که سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا، از دادن مجوز امنیتی به رابین تانلی از دستیاران فلین خودداری کرد که مانع شد او به پستی در آفریقا منصوب شود.