کیم جونگ نام که بود و چرا از چشم پدرش افتاد؟

کیم جونگ ایل حق نشر عکس Getty Images
Image caption خانواده کیم جونگ ایل. کیم جونگ نام در کنار پدرش نشسته ۱۹۸۱

زمانی به او "ژنرال کوچک" می‌گفتند، پسر بزرگ کیم جونگ ایل رهبر سابق کره شمالی جانشین بلامنازع پدرش تلقی می‌شد، اما یک اشتباه فاحش در سال ۲۰۰۱ او را چنان از چشم پدرش انداخت که رهبری کشور برایش به رویایی دست نیافتنی بدل شد.

کیم جونگ نام بیش از یک دهه را عملا در تبعید گذراند. بیشتر در ماکائو زندگی می‌کرد، بی سر و صدا. در راه برگشت به ماکائو از طریق مالزی بود که آن طور که گفته می‌شود دو زن با سوزن زهرآلود جانش را گرفتند و بلافاصله ناپدید شدند.

برادر رهبر کره شمالی در مالزی 'کشته شد'

مادرش سونگ ها-ریم، معشوقه پدرش، هنرپیشه بود و به قولی اولین معشوقه کیم ایل جونگ. کیم جونگ نام که به دنیا آمد موضوع را چند سال از کیم ایل سونگ، پدربزرگش و بنیانگذار کره شمالی مخفی کردند چون مخالف رابطه پسرش با سونگ ها-ریم بود.

حق نشر عکس AFP
Image caption نیروهای امنیتی در مقابل پزشکی قانونی کوآلالامپور، جایی که گفته می‌شود جنازه کیم جونگ نام کالبدشکافی شده است

کیم جونگ نام به کامپیوتر علاقه بسیار داشت، ژاپنی را عالی صحبت می‌کرد و در سوییس و روسیه درس خوانده بود.

پس از تحصیل، در پیونگ‌یانگ پایتخت کره شمالی زندگی می کرد و به نظر می‌رسید پدر او را آماده جانشینی می‌کند. به او سمت مهمی در وزارت امنیت داد و او را مسئول سیاست‌گذاری فناوری اطلاعات کرد و حتی با خود به سفر رسمی به چین برد؛ اما حتی پیش از انکه پدر از او دست بشوید، پسر سنگین وزن رهبر، به نظر کارشناسان کره جنوبی، از نظر سیاسی سبک وزن بود.

درباره کره شمالی بیشتر بخوانید:

حق نشر عکس Getty Images
Image caption کیم جونگ نام و مادربزرگش ۱۹۷۵

دستگیری او در فرودگاه توکیو با یک گذرنامه جعلی دومنیکنی در سال ۲۰۰۱، آینده سیاسی او را نابود کرد. او را با دو زن و یک بچه دستگیر کردند. او مدعی شد می‌خواسته دیزنی‌لند توکیو را ببیند اما این از شرمساری رهبر قدرتمند کره شمالی و خانواده‌اش کم نکرد. ژاپن تا پیش از پایان جنگ جهانی دوم کره را در اشغال و کنترل داشت و حتی زبان کره‌ای را در کل این کشور کاملا ممنوع کرده بود. پس از جنگ جهانی و شکل‌گیری کره شمالی، تبلیغات حکومتی این کشور در درجه اول حمله به آمریکا بوده و در درجه دوم حمله به ژاپن.

به نوشته یک نشریه ژاپنی، کیم جونگ نام بارها پیش از آن مخفیانه به ژاپن سفر کرده بود. وقتی دستگیر شد ژاپن او را به جای کره شمالی به چین فرستاد. شرمساری پدر از کار پسر بقدری بود که سفرش به چین را لغو کرد.

درباره خانواده رهبر کره شمالی بخوانید:

حق نشر عکس Alamy
Image caption کیم جونگ نام در سال ۲۰۰۱ در فرودگاه ناریتای توکیو در زمان اخراج او به چین

سال بعد مادرش درگذشت، برخی گزارش‌ها می‌گوید او در مسکو درگذشته است.

پس از آن ماکائو، سنگاپور و چین تبعیدگاه‌‎های مجازی کیم جونگ نام بود. پدر که در سال ۲۰۱۱ مرد، برادر کوچکتر کیم جونگ-اون جایش را گرفت. گفته می‌شود کیم جونگ نام مخفیانه به پیونگ‌یانگ سفر کرد و جنازه پدرش را دید اما پیش از تشییع جنازه رسمی به ماکائو بازگشت.

یک سال بعد از درگذشت پدر، او در ای‌میلی به یک روزنامه‌‍نگار ژاپنی نوشته بود برادرش فاقد "حس وظیفه شناسی و جدیت" است و اظهار نگرانی کرده بود که رشوه و فساد مالی در نهایت به فروپاشی کره شمالی منتهی خواهد شد.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption کیم جونگ نام در سال ۲۰۰۴ در پکن

سال بعد (۲۰۱۲) در ای‌میلی به همان روزنامه نگار نوشته بود: "هر کسی که بتواند طبیعی فکر کند تحمل سه نسل جانشینی موروثی برایش سخت است."

ظاهرا او از مدت‌ها پیش جانش در خطر بود. در همان سال که این ای میل‌ها رد و بدل می شد دادستانهای کره جنوبی از دستگیری یک جاسوس کره شمالی خبر دادند که اعتراف کرده بود در سال ۲۰۱۰ در تدارک ترور کیم جونگ نام در چین بوده است، قرار بوده خودرویی به او بزند و فرار کند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption خانه‌ای که گفته می‌شود محل اقامت کیم جونگ نام در ماکائو بود

در همان سال یک روزنامه روسی نوشت کیم جونگ نام مشکل مالی دارد چون حکومت کره شمالی که از حرف‌های او ناراضی است ارسال پول را برایش متوقف کرده است؛ به همین دلیل او را از یک هتل لوکس در ماکائو بیرون انداخته‌اند چون پانزده هزار دلار به هتل بدهی داشته است.

دو سال بعد گفته شد در جاکارتا دیده شده، در یک رستوان ایتالیایی که مالکش یک ژاپنی بود، بعد گفته شد بین سنگاپور و اندونزی و مالزی و فرانسه در رفت و آمد است.

حق نشر عکس AFP
Image caption کیم جونگ نام در سال ۲۰۰۷ در چین

کیم جونگ نام پسری دارد به نام کیم هان-سول که در پاریس دانشگاه رفته است. زمانی که در بوسنی مدرسه می‌رفت در مصاحبه‌ای عمویش را "دیکتاتور" خواند و وقتی از او سوال شد که پدرش برای رهبری کشور نادیده گرفته شده و عمویش جایش او را گرفته جواب داده بود "پدر من واقعا علاقه‌ای به سیاست نداشت."

اما این بی‌علاقگی کیم جونگ نام به سیاست، جانش را نجات نداد و به سرنوشت شوهر عمه‌اش جانگ سونگ تاک دچار شد که با او رابطه نزدیکی داشت. جانگ سونگ تاک در سال ۲۰۱۳ اعدام شد.

حق نشر عکس AFP
Image caption کیم جونگ نام در سال ۲۰۱۰ در ماکائو

موضوعات مرتبط