سخنگوی کاخ سفید: ترامپ از مشاور ارشدش خواست که استعفا کند چون از اعتمادش به او کم شده بود

حق نشر عکس JIM WATSON/AFP/Getty Images
Image caption مایکل فلین (راست) "به درخواست دونالد ترامپ (چپ)، رئیس‌جمهور آمریکا" از سمت خود استعفا کرد

شان اسپایسر، سخنگوی کاخ سفید، گفته است که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا به دلیل آن که از اعتمادش به مایکل فلین کاسته شده بود، از او خواسته که از سمت مشاور ارشد امنیت ملی رئیس‌جمهور کناره‌گیری کند.

در پی انتشار گزارش‌هایی درباره دیدارهای مایکل فلین با سفیر روسیه در آمریکا و شدت گرفتن فشارها درباره ماهیت این تماس‌ها، شامگاه روز دوشنبه، ۱۳ فوریه، او از سمت خود به عنوان مشاور امنیت ملی رئیس جمهور آمریکا استعفا کرد.

+ مشاور امنیت ملی ترامپ چرا استعفا کرد

او در استعفانامه خود تایید کرد که در دوره انتقالی (در فاصله‌ای که دونالد ترامپ پس از پیروزی در انتخابات، هنوز رسما رئیس‌جمهور آمریکا نشده بود)، با سفیر روسیه در آمریکا تماس‌های متعددی داشته و "اطلاعات ناقصی" در مورد آنها به مایک پنس، معاون رئیس‌جمهور آمریکا داده است.

سخنگوی کاخ سفید روز سه‌شنبه، ۱۴ فوریه، در جمع خبرنگاران گفت که دونالد ترامپ "از چند هفته پیش" می‌دانست که در تماس‌های تلفنی مایکل فلین با مقامات روسیه "مشکلاتی" وجود دارد و اضافه کرد: "رئیس‌جمهور این موضوع را هر روز بازبینی و ارزیابی" می‌کرده است.

او گفت که اقدام مایکل فلین در دادن اطلاعات اشتباه و گمراه کردن مقامات رسمی آمریکا "غیرقانونی" نبوده، ولی موضوعی است که "اعتماد" متقابل را خدشه‌دار می‌کند و به همین دلیل از او خواسته شده است که استعفا کند.

+ اوباما روسیه را به اتهام حمله سایبری انتخاباتی تحریم کرد

کلین کانوی، یکی از مقامات رسمی کاخ سفید هم در گفت و گو با شبکه خبری ان‌بی‌سی تاکید کرد که خود آقای فلین می‌دانست که در پی اقدامش برای گمراه کردن و دادن اطلاعات اشتباه به معاون رئیس‌جمهور، باید از سمت خود کنار برود.

درخواست‌هایی برای تحقیق درباره ماهیت ارتباطات آقای فلین با روسیه مطرح شده است.

اگر درستی اتهامات علیه او تایید شود، به معنای این خواهد بود که او پیش از انتصاب به یک مقام رسمی دولتی و تنها به عنوان یک شهروند، از طرف آمریکا وارد مذاکرات دیپلماتیک با روسیه شده که اقدامی غیرقانونی است.

این مقام ارشد پیشین دولت آمریکا، در نخستین واکنش به انتشار گزارش‌های اولیه درباره مذاکراتش با سفیر روسیه گفته بود که موضوع تحریم‌های آمریکا علیه روسیه در این گفت‌وگوها مطرح نشده است، ولی بعد گفت که به یاد نمی‌آورد که آیا در این باره با سفیر روسیه صحبتی کرده است یا نه.

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط