ترامپ 'برای چند هفته از مشکلات فلین خبر داشت'

مایکل فلین (راست) و دونالد ترامپ (چپ) حق نشر عکس JIM WATSON/AFP/Getty Images
Image caption مایکل فلین (راست) "به درخواست دونالد ترامپ (چپ)، رئیس‌جمهور آمریکا" از سمت خود استعفا کرد

سخنگوی کاخ سفید می گوید که دونالد ترامپ از چند هفته پیش از وجود مشکلاتی در ارتباط با تماس های تلفنی مایکل فلین با روسیه آگاه بود با این حال نتیجه گیری کرده بود اقدامات او ناقض هیچ قانونی نیست.

شان اسپایسر گفت که رئیس جمهور "هر روز مشغول بررسی و ارزیابی این مساله بوده است."

آقای ترامپ قبلا گفته بود که از گزارش ها درباره آقای فلین خبر نداشته است.

دمکرات ها در روز سه شنبه گفتند باید تحقیق شود که چه کسی در تشکیلات انتخاباتی آقای ترامپ دستور آن تماس ها را داده بود و یک سناتور ارشد جمهوری خواه هم گفت این استعفا سوالاتی را درباره نیات آقای ترامپ درباره روسیه پدید می آورد.

سخنگوی کاخ سفید می گوید که استعفا به دلیل "مساله اعتماد" بوده است نه مسائل حقوقی.

آقای اسپایسر گفت که اقدام مایکل فلین در دادن اطلاعات اشتباه و گمراه کردن مقامات رسمی آمریکا "غیرقانونی" نبوده، ولی موضوعی است که "اعتماد" متقابل را خدشه‌دار می‌کند و به همین دلیل از او خواسته شده است که استعفا کند.

او سه شنبه گفت که سلی ییتز سرپرست موقت وزارت دادگستری روز ۲۶ ژانویه (نزدیک سه هفته پیش) به کاخ سفید درباره تماس های آقای فلین با روسیه هشدار داده و گفته بود او می تواند در برابر اخاذی روسیه آسیب پذیر باشد.

سلی ییتز سرپرست وقت وزارت دادگستری بود که روز ۳۱ ژانویه به خاطر خودداری از دفاع از دستور مهاجرتی دونالد ترامپ برکنار شد.

به گفته آقای اسپایسر دونالد ترامپ، که در همان روز از این هشدار آگاه شد، نتیجه گیری کرده بود که اقدامات مایکل فلین ناقض قوانین نیست.

او افزود که مشاوران حقوقی کاخ سفید سپس به طور مفصل مساله را بررسی کردند و در چند مورد از آقای فلین سوال کردند اما به همان نتیجه آقای ترامپ رسیدند.

کلی ان کانوی سخنگوی آقای ترامپ گفت "در پایان گمراه کردن معاون رئیس جمهور بود که وضعیت را غیرقابل دوام کرد."

روزی شلوغ برای دولت ترامپ:

  • دفتر اخلاقیات دولت آمریکا از کاخ سفید خواسته است به خاطر آنکه کلی ان کانوی از سخنگویان آقای ترامپ در یک برنامه تلویزیونی مارک محصولات ایوانکا ترامپ را تبلیغ کرد تحقیق کند.
  • رئیس کمیته استانداردهای مجلس نمایندگان خواستار اطلاعات بیشتر درباره تدابیر امنیتی در سکونتگاه آقای ترامپ در فلوریدا شده. پیشتر عکس هایی از او منتشر شد که در جریان یک مهمانی پایان هفته در برابر مهمامان مشغول ترتیب دادن سیاست مربوط به کره شمالی پس از آزمایش موشکی این کشور بود؛ اقدامی که به گفته منتقدان ناقض معیارهای امنیتی است.
  • طوماری در بریتانیا که خواستار پس گرفتن دعوت از آقای ترامپ برای بازدید از این کشور می شد رد شده است.
  • رئیس جمهور آمریکا با امضای دستوری اجرایی مقرراتی که از شرکت های نفت و گاز می خواست بعضی پرداخت ها در کشورهای خارجی را - با هدف مقابله با فساد - فاش کنند لغو کرد.

همزمان رسانه های آمریکایی گزارش می دهند که ماموران پلیس تحقیقات جنایی فدرال آمریکا، اف بی آی، در روزهای نخست کاری دولت ترامپ درباره گفتگوهای آقای فلین با سفیر روسیه از او سوال کرده بودند.

حق نشر عکس AP
Image caption نزدیکی بیش از حد فلین به روسیه زیر سوال بوده است

با این حال معلوم نیست او چه توضیحی به ماموران اف بی آی داده بود و اگر همان موضع علنی خود دایر بر اینکه درباره مساله تحریم ها با سفیر روسیه حرفی نزده را تکرار کرده باشد می تواند با اتهام مجرمانه روبرو شود.

مایکل فلین شامگاه روز دوشنبه، ۱۳ فوریه، از سمت خود به عنوان مشاور امنیت ملی رئیس جمهور آمریکا استعفا کرد که پس از آن بود که معلوم شد در مورد ماهیت تماسش با سفیر روسیه در واشنگتن پنهانکاری کرده است.

+ مشاور امنیت ملی ترامپ چرا استعفا کرد

+ اوباما روسیه را به اتهام حمله سایبری انتخاباتی تحریم کرد

او در استعفانامه خود نوشت که در دوره انتقالی (در فاصله‌ای که دونالد ترامپ پس از پیروزی در انتخابات، هنوز رسما رئیس‌جمهور آمریکا نشده بود)، با سفیر روسیه در آمریکا تماس‌های متعددی داشته و "اطلاعات ناقصی" در مورد آنها به مایک پنس، معاون رئیس‌جمهور آمریکا داده است.

درخواست‌هایی برای تحقیق درباره ماهیت ارتباطات آقای فلین با روسیه مطرح شده است.

شهروندان خصوصی طبق قوانین آمریکا نمی توانند درباره مسائل سیاست خارجی از جمله تحریم با مقام های سایر کشورها گفتگو کنند و آقای فلین در زمان آن تماس ها هنوز شهروند خصوصی بود.

مایکل فلین ابتدا گفته بود که موضوع تحریم‌های آمریکا علیه روسیه در آن تماس های تلفنی مطرح نشده است، ولی بعد گفت که به یاد نمی‌آورد که آیا در این باره با سفیر روسیه صحبتی کرده است یا نه.

آن تماس درست پس از آن بود که باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا تحریم هایی را در ارتباط با اوکراین و "دخالت" روسیه در انتخابات آمریکا بر روسیه اعمال کرد اما آقای پوتین گفت آنها را تلاقی نخواهد کرد. واشنگتن پست جمعه گزارش داده بود که آقای فلین تلویحا از روسیه خواسته بود به این تحریم ها واکنش نشان ندهد.

به علاوه آقای ترامپ در تمجید از تصمیم آقای پوتین در نشان ندادن واکنش به تحریم های اوباما گفته بود: "می دانستم آدم باهوشی است."

واکنش جمهوری خواهان چیست؟

آقای ترامپ روز سه شنبه در اولین واکنش علنی خود به این ماجرا در توییتی نوشت: "ماجرای واقعی این است که چرا این همه خبر به طور غیرقانونی در واشنگتن درز می کند؟ آیا موقع رسیدگی من به مساله کره شمالی هم این درز وجود خواهد داشت؟"

سناتور جمهوری خواه جان مکین، رئیس کمیته خدمات مسلح سنا، گفت که استعفای آقای فلین "نشانه بدی از سوءعملکرد تشکیلات امنیت ملی" است و سوالاتی را درباره نیات آقای ترامپ درباره روسیه پدید می آورد.

سناتور روی بلانت عضو جمهوری خواه کمیته اطلاعاتی سنا هم خواستار تحقیق درباره تماس هایی شد که ادعا می شود میان آقای ترامپ و مقام های روسیه صورت گرفته است.

سناتور اهل تگزاس جان کورنین هم که از رهبران جمهوری خواهان سناست تقاضای مشابهی را درباره تماس های آقای فلین با روسیه مطرح کرد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption ژنرال بازنشسته کیت کلاگ که 30 سال تجربه نظامی دارد موقتا جایگزین فلین می شود

همزمان دوین نونیز رئیس جمهوری خواه کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان روز سه شنبه خواستار تحقیق درباره درز اطلاعاتی شد که استعفای آقای فلین را به دنبال داشت.

جان سوپل ادیتور آمریکای شمالی بی بی سی در واشنگتن می گوید که این تحول سوالاتی را حتی برای هواداران پر و پا قرص ترامپ پدید می آورد که چرا او اینقدر با رهبر روسیه همدردی نشان می دهد: آیا آقای پوتین نوعی اهرم فشار علیه رئیس جمهور تازه آمریکا در اختیار دارد؟

آقای ترامپ اخیرا در پاسخ به سوال بیل اورایلی مجری شبکه فاکس که گفته بود "پوتین آدم کش است" گفته بود: "قاتل‌ها زیادند. ما قاتل‌های زیادی داریم. شما چه فکر می‌کنید؟ فکر می‌کنید کشور خودمان خیلی پاک و بی‌گناه است؟"

آقای ترامپ گفت که به رئیس جمهوری روسیه احترام می‌گذارد و ترجیح می‌دهد با او کنار بیاید.

درخواست تحقیق

آدام شیف از اعضای ارشد حزب دمکرات در مجلس نمایندگان گفت که خروج آقای فلین به سوالات درباره تماس های کمپین دونالد ترامپ با روسیه پایان نمی دهد.

جان کانیرز و الیجا کامینگز دیگر اعضای دمکرات این مجلس خواستار گزارش وزارت دادگستری و اف بی آی به نمایندگان درباره آقای فلین شدند.

آنها در بیانیه ای نوشتند: "ما در کنگره باید بدانیم چه کسی دستور این اقدامات را صادر کرد، اجازه آنها را داد، و همچنان امکان ادامه دسترسی او به حساس ترین اطلاعات امنیت ملی را علیرغم آگاهی از این خطرات فراهم کرد."

تاکنون چند دمکرات این مجلس از جیسون شافتز رئیس کمیته نظارتی خواسته اند تحقیقاتی را درباره ارتباط آقای فلین با روسیه شروع کند.

عصر سه شنبه جمهوری خواهان ارشد سنا گفتند که انتظار دارند کنگره درباره شرایطی که به استعفای مایکل فلین منجر شد تحقیق کند.

سناتور میچ مکانل رهبر اکثریت سنا به خبرنگاران گفت "احتمال زیادی" دارد که کمیته اطلاعاتی سنا به عنوان بخشی از بحث مداخله روسیه در انتخابات آمریکا درباره مساله تحقیق کند. روسیه اتهام دخالت در انتخابات آمریکا را رد کرده است.

مطالب مرتبط