یک کشیش به اتهام تلاش برای مسموم کردن 'رهبر کلیسای گرجستان' بازداشت شد

حق نشر عکس MIKHAIL METZEL/TASS
Image caption ایلیای دوم، بطریق ۸۴ ساله کلیسای ارتدوکس گرجستان در حال حاضر در آلمان است. وی در این کشور تحت عمل جراحی کیسه صفرا قرار گرفت

پلیس گرجستان یک کشیش را به ظن تلاش برای مسموم کردن یک مقام بلندپایه کلیسای ارتدوکس این کشور بازداشت کرده است.

مقام‌های قضایی گرجستان گفته‌اند در چمدان پدر گئورگی مامالادزه سیانور کشف شده است. وی روز جمعه هنگامی که قصد سفر به آلمان را داشت، در فرودگاه تفلیس بازداشت شد.

بطریق ایلیای دوم، رییس ۸۴ ساله کلیسای گرجستان در بیمارستانی در آلمان تحت معالجه است و روز دوشنبه تحت عمل جراحی کیسه صفرا قرار گرفت. گفته شده که او ممکن است هدف حمله با این ماده سمی بوده باشد اما این موضوع قطعی و مشخص نیست.

به گفته دولت گرجستان، از بروز "یک فاجعه بزرگ جلوگیری شده است." گئورگی کاراکاشویلی، نخست‌وزیر گرجستان گفته است: "از یک حمله خائنانه به کلیسا جلوگیری شد."‌

بازداشت کشیش کلیسای ارتدوکس گرجستان به ظن تلاش برای سوء قصد باعث بحث‌های گسترده در این کشور شده است. کلیسای ارتدوکس گرجستان از نهادهای بانفوذ و مورد احترام در این کشور است.

گئورگی مامالادزه اتهامات مطرح شده علیه خود را بی‌معنی خوانده و فعالان حقوق بشر بر نقض اصل برائت نسبت به او تاکید کرده‌اند.

دادستانی گفته است که مامالادزه قبل از سفر ایلیای دوم، رهبر کلیسای ارتدوکس گرجستان و همراهان او به آلمان، بازداشت شد.

ایراکلی شتادزه، دادستان کل گرجستان گفته است: "بر اساس شواهدی که تا کنون به دست آمده مشخص است که گئورگی مامالادزه در صدد قتل فردی بوده و با همین هدف از شخصی که هویت او هنوز روشن نیست ماده سمی سیانور خرید. در صورت استفاده از این ماده، مرگ آن فرد اجتناب‍‌ ناپذیر بود."

دادستانی گرجستان در مرحله کنونی از اعلام این که سوءقصد علیه چه کسی طراحی شده بوده و آیا ایلیای دوم، بطریق کلیسای ارتدوکس گرجستان، هدف آن بوده، خودداری می کند. اما مسئولین می‌گویند فرد متهم می‌خواست مواد سمی را قبل از سفر به آلمان به دست بیاورد.

حق نشر عکس TASS
Image caption گئورگی کاراکاشویلی، نخست وزیر گرجستان گفته است به طور مستقیم بر روند پرونده نظارت می‌کند

بنا به گفته دادستانی تحقیقات ۲ فوریه پس از آن آغاز شده که فردی با مراجعه به دفتر دادستانی گفته است آقای مامالادزه از او خواهش کرده که به او در به دست آوردن سیانور کمک کند.

به گفته دادستانی، این فرد هنگام ملاقات با آقای مامالادزه پی برده که که او می‌خواسته مواد سمی را علیه یکی از روحانیون عالی‌رتبه استفاده کند.

دادستانی می‌گوید علاوه بر کشف مواد سمی در چمدان آقای مامالادزه، در آپارتمانی که او زندگی می‌کرده نیز سلاح گرم دست‌ساخت و غیرقانونی پیدا شده است.

به گفته دادستان کل گرجستان، بازپرسی از شاهدان و تحقیق درباره پرونده ادامه دارد و افشای جزئیات آن در مرحله کنونی می‌تواند باعث اخلال در انجام تحقیق شود.

با وجود این که دادستانی گرجستان به صورت رسمی نگفته است که هدف این تلاش سوءقصد، بطریق کلیسای ارتدوکس گرجستان بوده است اما اظهارات مقامات در این رابطه این شک و تردید ها را به وجود آورده که سخن در باره اقدامی علیه اوست.

گئورگی کاراکاشویلی، نخست وزیر گرجستان گفته است به طور مستقیم بر روند پرونده نظارت می‌کند و برای عیادت ایلیای دوم، بطریق کلیسای ارتدوکس این کشور، به آلمان سفر خواهد کرد.