مرد مکزیکی با وجود جواز کار در آمریکا بازداشت شد

حق نشر عکس Getty
Image caption برخی نگرانند که دولت ترامپ موجی از اخراج مهاجران را به راه بیندازد

یک مرد ۲۳ ساله مکزیکی که در هفت سالگی به طور غیرقانونی به آمریکا برده شده بود، با وجود آن که جواز کار در آمریکا را داشت بازداشت شد.

دانیل رامیرز مدینا مطابق یکی از سیاست‌های دوران باراک اوباما از اخراج از آمریکا و بازگردانده شدن به مکزیک معاف شده بود.

او شاغل است، یک فرزند دارد و هیچ سوءسابقه‌ای هم ندارد. با این همه او از روز جمعه در بازداشتگاهی در واشنگتن نگهداری می‌شود.

ماموران مهاجرتی آمریکا قصد بازداشت پدر او را در سیاتل داشتند اما هر دوی آنها را دستگیر کردند.

سخنگوی اداره مهاجرت و گمرک آمریکا گفته است که آقای رامیرز به عضویت در یک گروه تبهکار اعتراف کرده و از آنجا که یک "تهدید برای امنیت عمومی" محسوب می‌شود، بازداشت شده است.

این در حالی است که وکیل آقای رامیرز گفته است او عضویت در گروه تبهکاری را مطلقا رد می‌کند. به گفته وکیل آقای رامیرز ماموران مهاجرت مکررا موکل او را تحت فشار گذاشته‌اند تا در بازداشت به دروغ به خلافکاری اعتراف کند.

بیشتر بخوانید:

حدود ۷۴۰ هزار نفر دیگر در آمریکا شرایطی مشابه آقای رامیرز دارند. مطابق برنامه‌ای که در سال ۲۰۱۲ آغاز شد مهاجران غیرقانونی که در کودکی وارد آمریکا شده و تحصیل و کار کرده‌اند، از اخراج معاف می‌شوند.

وکلای آقای رامیرز می‌گویند احتمالا در میان کسانی که با این سیاست باراک اوباما اجازه اقامت در آمریکا را گرفتند، او اولین کسی است که با روی کار آمدن دونالد ترامپ از طرف اداره مهاجرت بازداشت می‌شود.

آقای ترامپ در جریان کارزار انتخاباتی خود وعده داده بود این برنامه مهاجرتی را محدود کند.

او مواضع سختی علیه مکزیکی‌ها و دیگر مهاجران دارد و برخی نگرانند که دولت او موجی از اخراج مهاجران را به راه بیندازد.