یک عضو مجلس نمایندگان بریتانیا: برخوردهای جنسیتی با زنان نماینده، می‌تواند باعث 'انصراف زنان' از ورود به عرصه سیاست شود

Image caption دایان ابوت می‌گوید که در یک هفته گذشته بارها هدف حمله‌های جنسیت‌زده بوده است

دایان ابوت، از نمایندگان حزب کارگر در مجلس و وزیر کشور دولت در سایه بریتانیا گفته است که برخوردهای جنسیتی با زنان نماینده مجلس، می‌‌تواند باعث شود زنان از ورود به عرصه سیاست منصرف شوند.

هفته گذشته دیوید دیویس، یکی از اعضای هیات دولت بریتانیا، به طرح اظهاراتی "جنسیت‌زده" متهم شد. براساس گزارش‌ها، او در یک پیامک تلفنی نوشته بود که انقدر "کور نیست" که بخواهد خانم ابوت را بغل کند.

در پی انتشار این گزارش‌ها، سخنگوی آقای دیویس گفت که بابت هرگونه توهینی که ممکن است (با تبادل این پیامک) شده باشد، "خیلی متاسف" است.

خانم ابوت در یادداشتی برای گاردین نوشته است که چطور در یک هفته‌ای که گذشت، "طوفان کاملی" از وقایع آزاردهنده را پشت سر گذاشته است و به دلیل همین برخوردها دست به قلم شده است.

در یادداشت او آمده است: "هر روز من با آزارهای نژادپرستانه و جنسیتی روبه‌رو هستم. من را تهدید به تجاوز و قتل کرده‌اند، به طور مرتب من را فاحشه یا کاکاسیاه خوانده‌اند و در توییتر، عکس‌هایی ناخوشایند برایم فرستاده‌اند."

حق نشر عکس PA
Image caption خانم ابوت در سال ۱۹۸۸ میلادی. او برای سه دهه در عرصه سیاست فعال بوده است

او اضافه کرده است که در طول ۳۰ سال فعالیت سیاسی خود، درباره این برخوردها چیزی ننوشته بود، ولی در هفته‌ای که پشت سر گذاشت، "طوفان کاملی" از این برخوردها به پا بود.

این نماینده مجلس بریتانیا نوشته است که در دوره‌ای که بحث‌ها بر سر خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا در جریان بود، "هر روز خبرنگارانی بیرون منزل من حضور داشتند؛ یکی از مشاوران حزب محافظه‌کار به دلیل آنکه در توییتر عکسی از من را در هیات یک میمون با ماتیک لب بازنشر کرده بود، از کار معلق شد."

"بعد، درست زمانی که فکر می‌کردم بدترین اتفاقات ممکن رخ داده است، یک نشریه زرد روز یکشنبه، تبادل پیامکی زن‌ستیزانه درباره من و از طرف یک وزیر دولت را به گونه‌ای وحشتناک سوژه خود کرد."

او اضافه کرد که "برای ایجاد فضایی برای زنان و دیگر گروه‌هایی که به طور تاریخی با آنها برخوردهای ناعادلانه شده است"، به عرصه سیاست پا گذاشته است، ولی در شرایط کنونی بیم آن دارد که "برخوردهای شخصیتی" باعث شود زنان از اظهارنظر بترسند.

در این یادداشت آمده است که زنان وقتی می‌بینند که چطور در عرصه عمومی با زنان سیاستمدار برخورد می‌شود، قبل از هرگونه اظهارنظر در جمع، دوبار فکر می‌کنند، چه برسد به این که بخواهند در فعالیت‌های سیاسی مشارکت داشته باشند.

او از زبان این زنان اضافه کرده است: "چه کسی می‌خواهد به هوش، انگیزه و ظاهر آنها در نشریه‌های زرد و آنلاین حمله شود؟ بهتر است ساکت بمانیم یا همان چیزهایی را تکرار کنیم که مردان می‌گویند."

موضوعات مرتبط