بحران یمن: 'حمله مرگبار' مراسم ترحیم را هدف قرار داد

. حق نشر عکس EPA
Image caption از سال ۲۰۱۵ در جنگ یمن بیش از ۱۰ هزار غیرنظامی کشته و سه میلیون نفر محل زندگی دایمی خود را ترک کرده اند

گزارش ها از یمن حاکیست که شب گذشته در حمله هوایی به یک مراسم ترحیم در نزدیکی صنعا، پایتخت، هشت زن و یک کودک کشته شدهاند.

شهر صنعا در دست شورشیان مخالف دولت یمن است.

منابع بیمارستانی می‌گویند در این حمله که به خانه یکی از رهبران قبیله‌ای در شمال صنعا صورت گرفت، بیش از ۱۰ عزادار دیگر مجروح شده‌اند.

یکی از سخنگویان شورشیان حوثی گفته است که پس از حمله به این مراسم ترحیم، امدادرسانان در شهر ارحب واقع در ۴۰ کیلومتری صنعا نیز هدف حمله دیگری قرار گرفتند.

شورشیان، آمریکا و ائتلاف به رهبری عربستان سعودی را به انجام این دو حمله خونین متهم کرده‌اند. آمریکا و عربستان هنوز در این باره اظهار نظر نکرده‌اند.

ائتلاف به رهبری عربستان سعودی از مارس ۲۰۱۵ در یمن با شورشیان حوثی و نیروهای وفادار به علی عبدالله صالح، رئیس جمهور پیشین این کشور می‌جنگد.

هدف این ائتلاف بازگرداندن قدرت به عبدالربه منصور هادی، رئیس جمهوری تبعیدی یمن، است که از سوی جامعه بین‌المللی به رسمیت شناخته شده است.

از سال ۲۰۱۵ در جنگ یمن بیش از ۱۰ هزار غیرنظامی کشته و سه میلیون نفر محل زندگی دایمی خود را ترک کرده اند.

جنگ و محاصره‌ای که توسط ائتلاف به رهبری عربستان صورت گرفته، باعث فاجعه انسانی در یمن شده و ۸۰ درصد مردم آن را نیازمند به کمک کرده است.

حق نشر عکس EPA
Image caption صد ها هزار نفر در یمن با کمبود مواد غذایی و آب روبرو هستند

عربستان سعودی به دلیل تلفات غیرنظامیان در یمن بارها مورد انتقاد سازمان های بین‌المللی قرار گرفته است.

سازمان پزشکان بدون مرز هفته جاری نسبت به وخیم‌تر شدن اوضاع در شهر تعز هشدار داد. بیمارستان‌های این شهر بارها مورد حمله قرار گرفته‌اند و ۲۰۰ هزار نفر با کمبود مواد غذایی، آب و دارو روبرو هستند.

آمریکا در ماه گذشته به دلیل حمله‌ای به یک روستا در مرکز یمن، که در آن شماری از غیرنظامیان کشته شدند، مورد انتقاد قرار گرفت. بسیاری از قربانیان این حمله کودکان بودند و هدف آن خانه فردی بود که ظن آن می‌رفت رهبر القاعده در شبه‌جزیره عربستان باشد.

بیشتر بخوانید:

حوثی‌های یمن به کشتی جنگی عربستان حمله کردند

حمله به یمن با دستور ترامپ؛ یک آمریکایی کشته شد

رسانه های ایالات متحده آمریکا هم اکنون گزارش می‌دهند که یک رهبر قبیله‌ای متحد با عبدالربه منصور هادی در میان کشته شدگان بوده است.

یک سرباز نیروی دریایی آمریکا نیز در این حمله کشته و شش سرباز این کشور هم زخمی شدند.

بیشتر بخوانید:

جنگ عربستان در یمن و بنیان های 'عاطفی' آن

موضوعات مرتبط