عربستان به همکاری با ترامپ در خاورمیانه 'خیلی خوشبین است'

حق نشر عکس Reuters
Image caption وزیران خارجه آمریکا، بریتانیا، عربستان سعودی، امارات و عمان در آلمان مذاکره کردند

عادل جبیر، وزیر خارجه عربستان سعودی، ابراز امیدواری کرده است که کشورش بتواند در مورد همه مسائل منطقه خاورمیانه با دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور تازه آمریکا همکاری کند.

آقای جبیر گفت: "ما آماده همکاری با دولت ترامپ درباره همه مسائل منطقه هستیم. ما خیلی خیلی خوشبینیم که بتوانیم بر مسائل عدیده‌ای که در منطقه با آن مواجهیم فائق بیاییم."

حکومت عربستان سعودی و دولت تازه آمریکا پیش از این درباره مسائلی چون مقابله با ایران و سیاست‌های نفتی مواضع نزدیک گرفته‌اند.

ابراز خوشبینی آقای جبیر، که پیش از این از سوی دیگر مقام‌های سعودی نیز بیان شده است، در حالی صورت می‌گیرد که به نظر می‌رسد دونالد ترامپ سیاست آمریکا درباره تشکیل دولت مستقل فلسطینی را کنار گذاشته است.

آقای ترامپ پیشتر دستوری هم برای منع ورود شهروندان هفت کشور مسلمان به آمریکا داده که البته اجرای آن فعلا با حکم دستگاه قضایی آمریکا متوقف شده است.

وزیر خارجه عربستان، که برای شرکت در اجلاس گروه ۲۰ به بن آلمان رفته است، امروز در جلسه‌ای مشترک با رکس تیلرسون و بوریس جانسون، وزرای خارجه آمریکا و بریتانیا، درباره بحران یمن مذاکره کرد.

وزیران خارجه امارات و عمان نیز در این جلسه حاضر بودند.

در حاشیه این جلسه خبرنگاری از رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا، درباره فرمان مهاجرتی آقای ترامپ پرسید که آقای تیلرسون از پاسخ به این سوال خودداری کرد.

وزیر خارجه امارات پیش از این از فرمان مهاجرتی آقای ترامپ حمایت کرده بود.