تیلرسون و لاورف از امکان همکاری آمریکا و روسیه خبر دادند

حق نشر عکس Reuters
Image caption وزرای خارجه آمریکا و روسیه در بن آلمان ملاقات کردند

امروز ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، خواهان افزایش همکاری سازمان‌های اطلاعاتی کشورش با آمریکا شد.

رکس تیلرسون و سرگئی لاورف، وزرای خارجه آمریکا و روسیه نیز از امکان همکاری آمریکا و روسیه با یکدیگر خبر دادند، اما در عین به ملاحظاتی که در این زمینه وجود دارد نیز اشاره کردند.

آقایان تیلرسون و لاورف امروز برای اولین بار پس از روی کار آمدن دونالد ترامپ، در بن آلمان و در حاشیه اجلاس گروه ۲۰ با یکدیگر دیدار کردند.

سرگئی لاورف امروز پس از دیدار با رکس تیلرسون گفت او و همتای آمریکایی‌اش توافق کرده‌اند که اموری را که منافع مشترک دو طرف را تامین می‌کند "پیش ببرند"، اما "واضح است که نمی‌توان همه مشکلات را حل کرد."

آقای تیلرسون هم گفته است که آمریکا همکاری با روسیه را در مواردی که امکان عملی همکاری باشد مد نظر دارد، اما او تاکید کرد که برای دولت دونالد ترامپ منافع آمریکا و متحدانش اولویت دارد.

ولادیمیر پوتین و دونالد ترامپ، رئیسان جمهور روسیه و آمریکا، بارها ضمن ستایش یکدیگر ابراز امیدواری کرده‌اند که روابط میان آمریکا و روسیه بهبود پیدا کند.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، در جلسه سالیانه خود با مدیران سازمان امنیت این کشور خواهان آن شده است که روسیه همکاری امنیتی و اطلاعاتی خود با ناتو و با آمریکا را افزایش دهد.

آقای پوتین گفته است: "از سرگیری گفت و گو با سرویس‌های امنیتی آمریکا و دیگر اعضای ناتو به نفع هر دو طرف است."

امروز همچنین دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین، گفته است در حالی که روسیه و آمریکا هیچ یک به تنهایی نمی‌توانند مشکلات جهان امروز را حل کنند، تیرگی روابطشان در چند سال اخیر به معنای "اتلاف وقت" بوده است.

حق نشر عکس AFP
Image caption ولادیمیر پوتین (راست) در کنار الکساندر بورتنیکف، رئیس سازمان امنیت روسیه

موضع آقای ترامپ نسبت به روسیه در آمریکا منتقدان بسیاری دارد و دموکرات‌ها، او و برخی از اعضای دولتش را به نزدیکی به روسیه متهم می‌کنند.

چند روز پیش مایکل فلین، که مشاور امنیت ملی آقای ترامپ بود، مجبور شد به خاطر پنهان کردن بخش‌هایی از مکالمه تلفنی‌اش با سفیر روسیه در واشنگتن استعفا کند.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
نگاهی به سابقه رابطه ترامپ و پوتین

دونالد ترامپ و ژنرال جیمز ماتیس، وزیر دفاع او، گفته‌اند ممکن است حضور خود در ناتو را تعدیل کنند. این موضع نگرانی کشورهای اروپایی را به دنبال داشته است.

'تحریکات ناتو'

آقای پوتین در جلسه امروز خود با مدیران سازمان امنیت روسیه، ناتو را متهم کرد که می‌خواهد با اقدامات تحریک‌آمیز مستمر روسیه را به رویارویی بکشاند.

او از استقرار برخی تجهیزات نظامی ناتو در کشورهای خارج از این سازمان انتقاد کرد.

رئیس جمهور روسیه وعده تقویت امنیت این کشور را داده است.