دریاسالار هاروارد پست مشاور امنیت ملی ترامپ را 'نپذیرفت'

حق نشر عکس Reuters
Image caption دریاسالار هاروارد در دوران نوجوانی خود در زمان حکومت محمد رضاه شاه پهلوی چند سال در ایران زندگی کرده است

بنا بر گزارش‌ها، دریاسالار رابرت هاروارد، پیشنهاد دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا برای در دست گرفتن پست مشاور امنیت ملی وی را رد کرده است.

قرار بود رابرت هاروارد جانشین مایکل فلین شود که اخیرا در پی برملا شدن تماس‌هایش با سفیر روسیه در واشنگتن مجبور به کناره گیری شد.

دریاسالار هاروارد در دوران نوجوانی خود در زمان حکومت محمد رضاه شاه پهلوی چند سال در ایران زندگی کرده است و فارسی صحبت می‌کند. پدر وی افسر نیروی دریایی آمریکا بود که در ایران ماموریت داشته است.

با اینکه دلیل خودداری آقای هاوارد از پذیرفتن این سمت مسائل شخصی و خانوادگی عنوان شده اما رسانه‌های آمریکا گزارش کرده‌اند که او می‌خواسته تیم مورد نظر خودش را به همراه بیاورد و این درخواست پذیرفته نشده است.

دریاسالار هاروارد در حالی از پیوستن به کاخ سفید خودداری کرده که آقای ترامپ پنجشنبه (۱۶ فوریه) در یک کنفرانس خبری در واشنگتن گزارش‌ها مبنی بر "هرج و مرج" در دولتش را بی‌اساس خواند و رسانه‌ها را به دروغ‌گویی متهم کرد.

آقای ترامپ گفت: "این دولت مثل ساعت خوب‌ کار می‌کند."

روز چهارشنبه نیز اندرو پوزدر، نامزد پیشنهادی آقای ترامپ برای وزارت کار، از این سمت انصراف داد. گزارش‌ها حاکیست که مخالفت جمهوریخواهان در مجلس سنا با وی باعث کنار رفتن اندرو پوزدر شد.

آقای ترامپ روز پنجشنبه مشاور امنیت ملی مستعفی خود را یک فرد خوب توصیف کرد و گفت که این ژنرال بازنشسته کار غیرقانونی انجام نداده است.

در روزهای اخیر منتقدان از استعفای آقای فلین برای حمله به دونالد ترامپ و موضع او درباره روسیه استفاده کرده‌اند.

حق نشر عکس AP
Image caption اقای ترامپ در کنفرانس خبری کاخ سفید رسانه ها را به تقلب و دروغ‌گویی متهم کرد

آقای ترامپ گفت این خیلی خوب خواهد بود اگر آمریکا بتواند با روسیه، و با چین و ژاپن و یا هر کشور دیگر، رابطه خوبی داشته باشد. وزرای امور خارجه آمریکا و روسیه گفته‌اند که امکان همکاری بین دو کشور وجود دارد، هر چند ملاحظاتی در میان است.

آقای ترامپ درباره مکالمه مشاور امنیت مستعفی خود با سفیر روسیه گفت مایکل فلین کاری را که باید می‌کرده انجام داده است، اما آن را به درستی با مایک پنس، معاون رئیس جمهوری در میان نگذاشته است که این مساله‌ای غیرقابل‌قبول بوده است.

آقای فلین پیش از قدرت گرفتن دونالد ترامپ با سفیر روسیه درباره تحریم‌هایی که باراک اوباما علیه روسیه وضع کرده بود گفتگو کرد. او این مساله را انکار کرد اما بعد از فاش شدن آن از طرف نهادهای اطلاعاتی از مقام خود استعفا کرد.

آقای ترامپ در نشست مطبوعاتی امروز خود به تندی از رسانه‌های اصلی آمریکا انتقاد کرد و گفت اطلاعات دولتی نباید به رسانه‌ها درز کند.

او رسانه‌های اصلی آمریکا را به رفتار دوگانه متهم کرد و گفت چرا آنها درباره اطلاعات درزکرده از کارزار انتخاباتی هیلاری کلینتون اخبار وسیع منتشر نکردند.


تقابل ترامپ و رسانه‌ها

هادی نیلی - بی‌بی‌سی فارسی - واشنگتن

تاختن به رسانه‌ها، به‌خصوص رسانه‌های اسم و رسم دار و شناخته‌شده‌تر، از ابتدا جزئی از کارزار انتخاباتی دونالد ترامپ بود. حالا چهار هفته بعد از آغاز ریاست‌جمهوری‌اش او در کاخ سفید هم مانند سخنرانی‌های انتخاباتی‌اش حرف می‌زند.

در روزهای گذشته کابینه آقای ترامپ بیش از پیش در دست‌اندازهایی افتاده است که رسانه‌ها در راه او ایجاد کرده‌اند؛ از جمله انتشار جزئیاتی درباره تماس‌های مشاور امنیت ملی‌اش که سر این ماجرا ناچار به استعفا شد.

در نشست‌های خبری قبل از این، بعد از آغاز ریاست‌جمهوری‌اش، دونالد ترامپ فقط به سوال‌های چند رسانه و وبلاگ که گرایش محافظه‌کار دارند جواب داده بود. روز پنج‌شنبه دست‌کم این تفاوت را داشت که رسانه‌های منتقدش هم سوال پرسیدند.

با این حال لحن رئیس‌جمهوری آمریکا به روشنی نشان می‌داد که او هم‌چنان رسانه‌ها را در مقابل خود و خودش را در مقابل آنها می‌بیند.


آقای ترامپ با اشاره به افشاگری ویکی‌لیکس، که خانم کلینتون سوالات مناظره با برنی سندرز را از قبل گرفته بود، گفت: "تصورش را بکنید! اگر من سوالات را قبل مناظره گرفته بودم همه رسانه‌ها می‌گفتند مرا بر صندلی الکتریکی بگذارید."

رئیس جمهور آمریکا در پاسخ به سوالی درباره واکنشش به تحرکات نظامی روسیه گفت او نخواهد گفت که با کشورهای دیگر چه خواهد کرد. آقای ترامپ خطاب به خبرنگاران گفت: "من به شما نمی‌گویم که با کره شمالی چه می‌کنم، به شما نمی‌گویم که با ایران چه می‌کنم."

دونالد ترامپ گفت آمریکا را در وضعیتی "بلبشو" تحویل گرفته است. او گفت آمریکا به کشوری دوپاره تبدیل شده و او امیدوار است که بخش‌های مختلف جامعه را به هم بپیوندد.