ده‌ها پیکارجو در عملیات گسترده امنیتی در پاکستان بازداشت شدند

حق نشر عکس Reuters
Image caption دولت محلی در ایالت سند سه روز عزای عمومی اعلام کرده است

در پی وقوع انفجار انتحاری در یک زیارتگاه صوفیان در پاکستان، دولت این کشور عملیات امنیتی گسترده‌ای را آغاز کرده است.

در این بمب‌گذاری بیش از ۷۰ نفر کشته و بیش از ۲۵۰ نفر هم مجروح شدند.

مقام‌های دولتی می‌گویند در عملیات امنیتی که در سرتاسر پاکستان در جریان است، دست کم ۲۵ پیکارجو کشته و ده‌ها تن از آنان نیز بازداشت شده‌اند.

مسیرهای منتهی به مرز افغانستان نیز بسته شده است.

ارتش پاکستان هم مقام‌هایی از سفارت افغانستان را احضار کرده و به این کشور در این مورد که پیکارجویان از خاک افغانستان به عنوان پایگاهی برای حمله به پاکستان استفاده می‌کنند، اعتراض کرده است.

به دنبال حمله انتحاری ایالت سند پاکستان، مقام های نظامی پاکستان از دولت افغانستان خواسته اند تا ' ۷۶ تروریست پنهان شده در آن کشور را ' به پاکستان تحویل بدهد. بیشتر بخوانید

ژنرال آصف غفور، سخنگوی ارتش پاکستان در صفحه رسمی توییتر خود نوشته که پاکستان خواستار اقدام فوری افغانستان در این زمینه است.

اما ارگ ریاست جمهوری افغانستان با نشر خبرنامه‌ای ضمن محکوم کردن حمله به زیارتگاه صوفی‌ها در ایالت سند پاکستان، گفته است که افغانستان سالهاست قربانی تروریسم بوده است.

گروه موسوم به دولت اسلامی، داعش، مسئولیت حمله روز پنج‌شنبه، ۲۸ بهمن، به زیارتگاه لعل شهباز قلندر در ایالت سند در جنوب پاکستان را بر عهده گرفت. بیشتر بخوانید

حق نشر عکس Alamy
Image caption هنگام وقوع حمله انتحاری، افراد زیادی در زیارتگاه بودند

این بمب‌گذاری، تازه‌ترین مورد از رشته حملات مرگباری است که طی روهای اخیر در پاکستان رخ داده.

مراسم تشییع قربانیان این انفجار امروز، جمعه ۲۹ بهمن، برگزار می‌شود و دولت محلی سه روز عزای عمومی اعلام کرده است.

نواز شریف، نخست وزیر پاکستان این حمله را محکوم کرده و متعهد شده که با عاملان آن مقابله خواهد کرد. وی از مردم کشورش خواسته است اجازه ندهند بین آنها تفرقه بیافتد.

موضوعات مرتبط