مظنون قتل برادر رهبر کره شمالی 'فکر می‌کرده کارش شوخی بوده'

حق نشر عکس AFP
Image caption نیروهای امنیتی در مقابل پزشکی قانونی کوآلالامپور، جایی که گفته می‌شود جنازه کیم جونگ نام کالبدشکافی شده است

یکی از مظنونان مسموم کردن کیم جونگ نام، برادر رهبر کره شمالی، به پلیس اندونزی گفته فکر می‌کرده کاری که انجام داده یک "شوخی تلویزیونی" بوده است.

رئیس پلیس اندونزی گفت که این مظنون، که زنی اندونزیایی است، گفته است که به او پول داده شد تا کاری را انجام دهد که به خیال او یک شوخی تلویزیونی و دوربین مخفی بوده است.

پلیس اندونزی می‌گوید آقای کیم را در فرودگاه کوالالامپور، پایتخت مالزی، احتمالا با اسپری کردن ماده‌ای سمی مسموم کردند.

دو زن و یک مرد به ظن دست داشتن در این سوءقصد دستگیر شده‌اند.

کره شمالی گفته است نتایج کالبدشکافی کیم جونگ نام در مالزی را نخواهد پذیرفت.

به گفته پلیس اندونزی دو زن بازداشت‌شده قبل از نزدیک شدن به آقای کیم مردان دیگری را درگیر "شوخی" خود کرده بودند و با درخواست اینکه آنها چشمشان را ببندند رویشان آب پاشیده بودند.

حق نشر عکس Alamy
Image caption کیم جونگ نام در سال ۲۰۰۱ در فرودگاه ناریتای توکیو

یک مقام ارشد پلیس اندونزی به خبرنگاران گفت: "این کار سه یا چهار بار دیگر انجام شده بود و به آنها چند دلاری برای این کار داده بودند. در مورد کیم جونگ نام، هدف آخر این کار، ظن آن می‌رود که موادی خطرناک درون اسپری بود."

او گفت: "مظنون اطلاع نداشته که توسط عوامل خارجی درگیر یک برنامه سوءقصد شده است."

رسانه‌های کره جنوبی و مالزی عکسی با کیفیت پایین را منتشر کرده‌اند که گفته می‌شود متعلق به روز حادثه است و در آن زنی دیده می‌شود که در فرودگاه کوالالامپور پیراهنی پوشیده که روی آن کلمه LOL (مخففی برای عبارت بلند خندیدن که در گفتگوهای اینترنت به کار می‌رود) نوشته شده است.

حق نشر عکس REX/SHUTTERSTOCK
Image caption تصویری که گفته می‌شود متعلق به یکی از مظنون‌ها است