لاوروف: انگار جنگ سرد تمام نشده است

لاورف و مرکل حق نشر عکس Getty
Image caption خانم مرکل در نشست امنیتی مونیخ میزبان آقای لاوروف و مقام‌های عالی بسیاری از کشورها است

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، در نشست امنیتی مونیخ از کشورهای اروپایی و ناتو انتقاد کرد که آماده روابط بیشتر با روسیه نیستند. او گفت عدم آمادگی ناتو برای همکاری با روسیه "مایه تاسف" است.

آقای لاورف گفت: "اگر سخنرانی‌هایی را که در نشست مونیخ شده ملاک بگیریم، انگار جنگ سرد تمام نشده است."

با این حال وزیر خارجه روسیه گفت که کشورهای اروپایی می‌توانند از "رویارویی ساختگی" با روسیه بگذرند.

مقام‌های عالی بسیاری از کشورها در نشست امنیتی مونیخ حضور دارند. چشم‌انداز روابط میان میان آمریکا، اروپا و روسیه، آینده ناتو و مسائل بین‌المللی نظیر سیاست‌های منطقه‌ای ایران از مسائل مطرح شده در این نشست بوده‌اند.

تحلیل

کسری ناجی، اجلاس امنیتی مونیخ: آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، بدون نام بردن از دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا، گفت نظم جهانی به همه خورده است. خانم مرکل گفت که برای ایجاد نظم تازه جهانی هم به اتحادیه اروپا نیاز است، هم به ناتو و هم به سازمان ملل.

هر سه سازمان چندجانبه جهانی که او نام برد، سازمان‌هایی هستند که آقای ترامپ چه قبل و چه بعد از انتخاب به ریاست جمهوری، گفته اعتقادی به آنها ندارد.

این مایه نگرانی جدی اروپاست که حالا بیم احتمال نرم شدن موضع آمریکا در قبال روسیه را دارد. کشوری که به گفته خانم مرکل برای اولین بار بعد از جنگ جهانی دوم تمامیت ارضی یک کشور اروپایی یعنی اوکراین را نقض کرده است.

سخنان مایک پنس، معاون رییس جمهوری آمریکا، در حمایت بی چون و چرا از اتحاد اروپا و آمریکا با قاطعیت ایراد شد. اما این هم نتوانست به نگرانی‌ها خاتمه دهد. اینجا در کنفرانس مونیخ احساس این وجود دارد که اروپا و جامعه جهانی شدیدترین بحران سیاسی بعد از جنگ دوم جهانی را پشت سر می‌گذرانند.


آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان در این نشست وعده داد که برای بهبود روابط با روسیه تلاش کند اما در عین حال گفت که روسیه باید به پایان درگیری در اوکراین متعهد بماند.

خانم مرکل گفت: "توافق مینسک تنها چیزی است که برای حل مشکل اوکراین در اختیار داریم. وقتی چیز دیگری نداریم من مخالف دور انداختن چیزی هستم که هنوز می‌تواند مایه امید باشد."

سرگئی لاوروف در واکنش به خانم مرکل گفت امیدوار است که نانو و روسیه از سطح همکاری تصنعی فرا رفته و واقعا با یکدیگر همکاری کنند.

آقای لاوروف در خصوص نفوذ سایبری روسیه به منابع اطلاعاتی غربی و اتهام‌های هک و جاسوسی که اخیرا مطرح می‌شود گفت: "هر وقت به ما اتهامی می‌زنند هیچ سندی در کاری نیست."

موضوعات مرتبط