سازمان ملل خواستار حفاظت از شهروندان موصل شد

نیروهای عراقی در روزهای گذشته به سمت مرکز موصل پیش‌روی کرده‌اند حق نشر عکس AFP
Image caption نیروهای عراقی در روزهای گذشته به سمت مرکز موصل پیش‌روی کرده‌اند

هم‌زمان با آماده شدن نیروهای عراقی برای نبرد در غرب موصل، سازمان ملل متحد خواستار الویت دادن به حفاظت از جان صدها هزار نفر از ساکنان غیرنظامی موصل شده است.

نیروهای ارتش عراق در کنار شبه‌نظامیان بسیج شده از اقشار مختلف این کشور خود را آماده می‌کنند که در نبردی جدید علیه گروه موسوم به دولت اسلامی، برای بازپس گرفتن کامل شهر موصل اقدام کنند.

موصل که در همان ماه‌های نخست حمله شبه‌نظامیان دولت اسلامی به تصرف این گروه درآمد، پایتخت "خلافت اسلامی داعش" نام گرفته است و گمان می‌رود ابوبکر بغدادی، رهبر داعش هم مرکز فرماندهی خود را در همین شهر هدایت می‌کند.

روز شنبه (۱۸ فوریه - ۳۰ بهمن) لیز گرند، هماهنگ‌کننده امور انسان‌دوستانه سازمان ملل متحد در عراق، به بی‌بی‌سی گفت نیروهای عراقی طی هفته‌های گذشته هنگام بازپس گرفتن شرق موصل هم حفاظت از جان غیرنظامیان را الویت خود قرار داده بودند. با وجود این، نبرد در بخش غربی موصل که خیابان و کوچه‌های تنگ بیشتری دارد بسیار مشکل‌تر پیش‌بینی شده است.

در روزهای اخیر هزاران برگه اطلاع‌رسانی که به شهروندان موصل در مورد حمله قریب الوقوع هشدار می‌دهد بر فراز این شهر بزرگ عراق ریخته شده است.

موصل بزرگترین پایگاه داعش در عراق است و نبرد برای بازپس‌گیری آن از پاییز گذشته آغاز شده است.

نیروهای عراقی، بخش شرقی موصل را در روزهای نخست سال جاری میلادی بازپس گرفتند و اکنون بخش غربی شهر را تحت محاصره قرار داده‌اند.

نیروهای ائتلاف به سرکردگی آمریکا هم در این نبرد، انجام عملیات های هوایی را بر عهده دارند.

موضوعات مرتبط