عملیات موصل؛ پیشروی نیروهای عراقی در جنگ با داعش

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
نیروهای عراقی به دنبال پس گرفتن کامل موصل از داعش هستند

نیروهای عراقی با پیشروی علیه مواضع شبه‌نظامیان وابسته به گروه موسوم به دولت اسلامی، داعش، چندین روستا در موصل را پس گرفتند.

در عملیاتی که در اولین ساعات امروز شروع شد، صدها خودروی نظامی با پشتیبانی نیروی هوایی عملیات خود را علیه داعش آغاز کردند.

این اولین باری است که بعد از سه سال پرچم عراق در مناطق جنوبی غرب موصل به اهتزاز درآمده است.

حملات جدید در حالی شروع شده که همزمان نگرانی‌ها درباره سرنوشت هزاران غیرنظامی ساکن موصل افزایش یافته است.

بر اساس بعضی گزارش‌ها حدود ۶۵۰ هزار غیرنظامی در شهر گیر افتاده‌اند.

تا لحظه تنظیم این خبر به دلیل تخریب پل‌های ارتباطی شرق به غرب شهر در امتداد رود دجله، نیروهای عراقی نتوانسته‌اند از سمت شرق پیشروی داشته باشند.

بیشتر بخوانید:

Image caption تصاویر آغاز عملیات موصل

روز شنبه (۱۸ فوریه - ۳۰ بهمن) لیز گرند، هماهنگ‌کننده امور انسان‌دوستانه سازمان ملل متحد در عراق، به بی‌بی‌سی گفت نیروهای عراقی طی هفته‌های گذشته هنگام بازپس گرفتن شرق موصل هم حفاظت از جان غیرنظامیان را الویت خود قرار داده بودند. با وجود این، نبرد در بخش غربی موصل که خیابان و کوچه‌های تنگ بیشتری دارد بسیار مشکل‌تر پیش‌بینی شده است.

در روزهای اخیر هزاران برگه اطلاع‌رسانی که به شهروندان موصل در مورد حمله قریب الوقوع هشدار می‌دهد، بر فراز این شهر ریخته شده است.

موصل بزرگترین پایگاه داعش در عراق است و عملیات تصرف موصل با حمایت هوایی نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا از پاییز گذشته آغاز شد.

نیروهای عراقی، بخش شرقی موصل را در روزهای نخست سال جاری میلادی بازپس گرفتند و اکنون بخش غربی شهر را تحت محاصره قرار داده‌اند.

شهر موصل از سال ۲۰۱۴ همچنان در کنترل داعش قرار دارد.

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط