گشت‌زنی ناو هواپیمابر آمریکایی در دریای جنوبی چین

ناو آمریکایی هواپیمابر "یو اس اس کارل وینسون" حق نشر عکس AFP

ناو آمریکایی هواپیمابر "یو اس اس کارل وینسون" به همراه تعدادی از ناوچه های حمایتی در دریای جنوبی چین به عملیات گشت‌زنی اقدام کرده است.

به گفته مقامات آمریکایی این گشت‌زنی "عملیاتی معمولی" خوانده شده است.

این اقدام آمریکا چند روز پس از آن صورت گرفته است که وزارت خارجه چین علیه به چالش کشیدن حاکمیت چین در این منطقه به آمریکا هشدار داد.

روز چهارشنبه (۱۵ فوریه) گنگ شووانگ، سخنگوی وزارت امور خارجه چین، گفت: "ما از آمریکا می خواهیم که اقدامی نکند تا حاکمیت و امنیت چین (در این منطقه) را به چالش بکشد."

اواخر ماه گذشته میلادی نیز وزارت امور خارجه چین با صدور بیانیه‌ای هشدار داد که پکن "سرسختانه از حقوق خود در منطقه دفاع می‌کند."

بیشتر بخوانید: واکنش چین به موضع گیری آمریکا در مورد دریای چین جنوبی

پیشتر نیز رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا در سخنانی گفت که چین باید از دسترسی به جزایری که در دریای جنوبی چین ساخته است، منع شود.

آقای تیلرسون این سخنان را در کمیته روابط خارجه سنا برای تایید تصدی نامزدی خود برای وزارت امور خارجه آمریکا ایراد کرده بود.

چین در آن زمان و در واکنش به اظهارات آقای تیلرسون گفت که این کشور "مرتکب هیچ خطایی" نشده است.

بیشتر بخوانید: '

لو کانگ، سخنگوی وزارت امور خارجه چین، در پاسخ به آقای تیلرسون گفت که چین دارای حق انجام "فعالیت‌های عادی" در مناطق تحت کنترل خود است.

چین در این منطقه آبی جزایر مصنوعی ساخته و قبلا تعهد داده بود این جزایر را نظامی نکند.

اما یک گروه مطالعاتی در آمریکا اخیرا با ارائه شواهد تازه ماهواره‌ای در مورد استقرار مقدار "قابل توجهی" تجهیزات دفاعی در جزایر مصنوعی چین در دریای جنوبی چین خبر داد.

حق نشر عکس AMTI

چین و چند کشور دیگر در ارتباط با بخش های مختلف دریای چین جنوبی ادعاهای ارضی دارند.

چین مدعی است که تقریبا همه دریای جنوبی چین به این کشور تعلق دارد و با ساختن جزایر مصنوعی در این دریا و محدود کردن دسترسی به آنها، باعث نگرانی سایر کشورهای مدعی شده است.

این در حالی است که ویتنام، فیلیپین، تایوان، مالزی و برونئی نیز در مورد این دریا ادعاهایی دارند.

در ماه ژوئیه یک دادگاه بین المللی با پذیرش شکایت فیلیپین، علیه ادعاهای چین در این دریا رای داد.

چین آن حکم را "بی‌پایه" خواند و گفت ملزم به رعایت آن نخواهد بود.

موضوعات مرتبط