سوال سوئدی‌ها از ترامپ: جمعه شب در این کشور چه اتفاقی افتاد

حق نشر عکس Reuters

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در یکی دیگر از سخنرانی‌های شدید اللحنش در مورد رسانه‌ها که شب گذشته ایراد کرد، در حالی از وقوع حادثه‌ای درجمعه شب در سوئد خبر داد، که در اصل هیچ اتفاق خاصی در این شب در این کشور نیفتاده بود.

آقای ترامپ در جمع هوادارانش در فلوریدا گفت: "ببینید در آلمان چه اتفاقی افتاد. ببیند دیشب در سوئد چه اتفاقی افتاد. سوئدی‌ها، باور می کنید چنین حادثه‌ای اتفاق افتاده باشد. آنها (سوئدی‌ها) الان با مشکلاتی روبرو هستند که قبلا احتمالش را هم نمی‌دادند."

در پی این سخنان آقای ترامپ، سفارت سوئد در واشنگتن از وزارت خارجه آمریکا خواسته است تا در مورد این اظهارات او توضیح دهد.

این سخنان آقای ترامپ که معلوم نبود به روشنی به چه حادثه‌ای در جمعه شب در سوئد اشاره دارد، با واکنش شمار زیادی در توییتر روبرو شد. از جمله این افراد کارل بیلت، نخست وزیر سابق سوئد بود.

آقای بیلت در توییتی نوشت: "سوئد؟ حمله تروریستی؟ او (ترامپ) چی زده بود؟"

کاربر دیگری گفته است: "در سوئد هیچ اتفای نیفتاده است. به هیچ وجه حمله‌ای تروریستی در این جا صورت نگرفته است . مهم ترین خبر حال حاضر برگزاری مسابقات موسیقی است."

دونالد ترامپ درحالی درباره این حمله فرضی در سوئد اظهارنظر کرده که چندی پیش مشاور ارشد او در گفت‌وگویی تلویزیونی برای دفاع از فرمان ممانعت از ورود شهروندان هفت کشور٬ مثالی از "کشتاری" زد که هیچگاه اتفاق نیفتاده است.

کلی‌آن کانوی که از مدیران ارشد ستاد انتخاباتی دونالد ترامپ بود٬ گفت که در پی دستگیر شدن طراحان "کشتار بولینگ گرین" که عراقی بودند٬ باراک اوباما رئیس جمهور وقت آمریکا شش ماه ورود پناهجویان عراقی را به آمریکا ممنوع کرد.

مشاور ترامپ برای دفاع از فرمان مهاجرت به 'کشتار' ساختگی استناد کرد

حق نشر عکس Getty Images
Image caption کلی‌آن کانوی، مشاور ارشد دونالد ترامپ است

اظهارات خانم کانوی شدیدا مورد انتقاد قرار گرفت٬ چون نه تنها دولت اوباما هیچگاه ممنوعیتی برای ورود پناهجویان عراقی در نظر نگرفت٬ بلکه هرگز "کشتاری" در بولینگ گرین در ایالت کنتاکی رخ نداده است.

با این حال خانم کانوی با دفاع از سخنان خود گفته است که" بیشتر مردم از این کشتار بی‌اطلاع هستند چون هرگز پوشش خبری نگرفت".

واقعا جمعه شب در سوئد چه اتفاقی افتاده بود؟

هیچ حادثه تروریستی در روز جمعه در این کشور گزارش نشده است. سایت روزنامه سوئدی آفتونبلادت خلاصه‌ای از اخبار مهمی که در جمعه شب در این کشور اتفاق افتاده است را منتشر کرده است.

براساس گزارش این سایت:

  • مردی در میدان مرکزی استکهلم خود را به آتش کشید.
  • او تورنکوویست، خواننده مشهور در زمان تمرین برای شرکت در مسابقه موسیقی با مشکلات تکنیکی روبرو شد.
  • مردی به دلیل حادثه ای مرتبط با محل کارش کشته شد.
  • جاده های نواحی شمالی کشور به دلیل بدی آب و هوا بسته شد.
  • خودروی پلیس در مرکز استکهلم راننده مست خودرویی را تعقیب کرد.

آیا اشاره دونالد ترامپ به حادثه‌ای دیگر بود؟

برخی از مردم گفته‌اند احتمالا منظور آقای ترامپ کلیپی بوده که فاکس نیوز جمعه شب پخش کرده است. این کلیپ به فیلمی مستند درباره ادعای اقدامات خشونت‌آمیز از سوی مهاجران در سوئد مربوط می‌شد.

سازنده این مستند با اشاره به تصمیم دولت سوئد مبنی بر باز کردن درهای این کشور به روی مهاجران بیشتری در سال ۲۰۱۳ گفت: "سوئد از زمانی که مرزهایش را به روی مهاجران باز کرد، شاهد افزایش جرم، جنایت و تجاوز بوده است."

فاکس نیوز از جمله شبکه‌های خبری محبوب آقای ترامپ محسوب می‌شود. گفته شده که او روزانه اخبار این شبکه را دنبال می‌کند.

موضوعات مرتبط