تلاش ترامپ برای 'توجیه اشتباه سوئد'

کار بیلدت، نخست وزیر سابق سوئد در توییتی نوشته: "سوئد؟ حمله تروریستی؟
Image caption کار بیلدت، نخست وزیر سابق سوئد در توییتی نوشته: "سوئد؟ حمله تروریستی؟ چی زده بود ایشون؟

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، توضیح داده که چرا در سخنرانی روز گذشته خود ملبورن فلوریدا به "واقعه تروریستی" در سوئد اشاره کرده که هرگز روی نداده است.

آقای ترامپ، عصر شنبه (۱۸ فوریه) در حالی که برای تعطیلات پایان هفته به مجموعه ویلایی خود در پالم بیچ فلوریدا رفته بود، طی سفری کوتاه به شهر ملبورن این ایالت رفت و در میان هزاران نفر از هواداران خود سخنرانی کرد.

بیشتر بخوانید:

سوال سوئدی‌ها از ترامپ: جمعه شب در این کشور چه اتفاقی افتاد

ترامپ: رسانه‌ها نه راه‌حل که بخشی از مشکل‌اند

او طی این سخنرانی با اشاره به حملات مرگباری که طی سال گذشته در نقاط مختلف اروپا همچون فرانسه و بلژیک روی داده بود گفت: "فقط نگاه کنید ببینید دیشب در سوئد چه اتفاقی افتاده. چه کسی فکر می‌کرد در سوئد چنین چیزی روی دهد."

ارجاع آقای ترامپ به اتفاقی که هرگز در سوئد روی نداده باعث شد امروز (یکشنبه ۱۹ فوریه-اول اسفند) دولت این کشور از کاخ‌سفید توضیح بخواهد.

هم‌زمان آقای ترامپ در توییتی که امروز منتشر کرد نوشته مقصود او متوجه محتوای یک گزارش تلویزیونی بوده است.

اگر چه آقای ترامپ توضیح نداده که دقیقا از کدام گزارش تلویزیونی سخن می‌گوید اما احتمالا گزارش بلندی که شبکه فاکس نیوز جمعه شب در مورد تاثیر حضور مهاجران بر میزان جرم و جنایت در سوئد پخش کرد، مورد نظر آقای ترامپ بوده است.

با وجود این که آقای ترامپ دقیقا در جمله خود از عبارت "شب گذشته در سوئد" استفاده کرد اما سارا هوکابی ساندرز، از سخنگویان کاخ سفید امروز به رسانه‌ها گفت منظور رئیس‌جمهوری به وقایع اخیر و افزایش میزان جرم در سوئد اشاره داشته و نه به یک واقعه مشخص.

در همین حال، واکنش‌ها به این سخنان آقای ترامپ به حدی بوده که نخست وزیر پیشین سوئد، کار بیلدت هم به جمع مزاح کنندگان پیوسته و تلویحا گفته شاید آقای ترامپ تحت تاثیر مواد توهم‌زا این سخنان را گفته است.

Image caption سایمون شاما، تاریخدان بریتانیایی هم در توییتی نوشته: "پیام حقیقی سوئد این است که ۲۰۰ هزار مهاجر گرفته بدون هیچ حمله تروریستی

واقعا جمعه شب در سوئد چه اتفاقی افتاده بود؟

هیچ حادثه تروریستی در روز جمعه در این کشور گزارش نشده است. سایت روزنامه سوئدی آفتونبلادت خلاصه‌ای از اخبار مهمی که در جمعه شب در این کشور اتفاق افتاده است را منتشر کرده است.

براساس گزارش این سایت:

مردی در میدان مرکزی استکهلم خود را به آتش کشید.

او تورنکوویست، خواننده مشهور در زمان تمرین برای شرکت در مسابقه موسیقی با مشکلات تکنیکی روبرو شد.

مردی به دلیل حادثه ای مرتبط با محل کارش کشته شد.

جاده های نواحی شمالی کشور به دلیل بدی آب و هوا بسته شد.

خودروی پلیس در مرکز استکهلم راننده مست خودرویی را تعقیب کرد.

از بی بی سی