کرملین: منتظر اقداماتی فراتر از اظهارات ترامپ هستیم

دمیتری پسکوف، سخنگوی ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه حق نشر عکس AP

دمیتری پسکوف، سخنگوی ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه گفته است کاخ کرملین صبورانه منتظر اقدامات سیاسی ایالات متحده در قبال روسیه است تا درک کند که آینده روابط میان دو کشور چه گونه خواهد بود.

این نخستین واکنش مسکو به نخستین سخنرانی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در کنگره است.

او در جمع خبرنگاران گفت: "در برخی موارد، البته، منافع ما همخوانی دارد (آمریکا و روسیه)، در مواردی دیگر ما دیدگاه‌های کاملا متضاد داریم. این طبیعی است. ما شنیده‌ایم که آقای ترامپ اظهارات متفاوت کرده است. ما صبور هستیم. ما منتظر اقدامات فراتر از اظهارات هستیم که نشان خواهد داد چشم انداز روابط میان آمریکا و روسیه چگونه خواهند بود."

زمانی که خبرنگاران از آقای پسکوف پرسیدند آیا از نام نبردن روسیه در پیام آقای ترامپ تعجب نکرده است او گفت: "نه من تعجب نمی کنم. او رئیس جمهوری آمریکا است و با مسایل آمریکا سرو کار دارد و پریزیدنت پوتین با مسایل روسیه سرو کار دارد."

بیشتر بخوانید:

سخنگوی کاخ کرملین همچنین در پاسخ به درخواست توضیح در مورد گزارش روزنامه کمسومولسکایا پراودا درباره گذاشتن مین‌های هسته ای در سواحل ایالات متحده توسط روسیه گفت: "این گونه گزارش‌های روزنامه‌ای را جدی نگیرید."

روزنامه کمسومولسکایا پراودا یکی از روزنامه‌های پرخواننده طرفدار کرملین است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption بسیاری از ناظران به این که آقای ترامپ در نخستین سخنرانی اش در کنگره از روسیه نام نبرده توجه کرده اند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، به داشتن رابطه با روسیه متهم شده است اما او گفته است هیچ رابطه‌ای با آن کشورندارد.

دونالد ترامپ و اعضای کابینه او اعلام کرده‌اند که تلاش می‌کنند روابط خوبی با روسیه داشته باشند. اظهارات نرم آقای ترامپ درباره پوتین و خودداری از انتقاد از رئیس جمهوری روسیه اعتراض‌های شدیدی را در میان مقام‌های آمریکایی و حتی هم‌حزبی‌های او برانگیخته است.

بیشتر بخوانید:

بسیاری از ناظران به این که آقای ترامپ در نخستین سخنرانی‌اش به کنگره از روسیه نام نبرده توجه کرده‌اند.

در همان حال او گفته است آمریکا باید دوست های نو پیدا کند و با کشور های مختلف در بخشهایی که جوابگوی منافع طرف‌هاست رابطه برقرار کند.

اختلاف نظر

آمریکا و روسیه در بسیاری از مسایل از جمله در باره ایران، جنگ در سوریه و بحران اوکراین دیدگاه های متفاوت دارند.

رئیس جمهور آمریکا ایران را "بزرگ‌ترین حامی تروریسم" خوانده است اما روسیه گفته است ایران را "مهمترین حامی تروریسم" نمی‌داند.

دیروز سه‌شنبه، ۲۸ فوریه (۱۰ اسفند) روسیه و چین قطعنامه شورای امنیت برای تحریم سوریه را وتو کرده‌اند. پیش‌نویس این قطعنامه را آمریکا، بریتانیا و فرانسه تهیه و ارائه کرده بودند.

آمریکا و کشور های غربی الحاق شبه جزیره کریمه اوکراین توسط روسیه در مارس ۲۰۱۴ را محکوم و روسیه را متهم به کمک‌های نظامی به جدایی طلبان در شرق اوکراین کرده اند. روسیه این اتهامات را تکذیب و گفته است داوطلبان انفرادی روسیه در کنار جدایی طلبان در آن منطقه می‌جنگند.

بیشتر بخوانید: