فرانسوا فیون نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری فرانسه با وجود احضار قضایی از رقابت‌ها کنار نمی‌رود

حق نشر عکس AFP
Image caption براساس نتایج نظرسنجی‌ها، در پی طرح اتهامات علیه آقای فیون، از میزان محبوبیت او کاسته شده است

فرانسوا فیون، نامزد حزب راست میانه فرانسه در انتخابات ریاست‌جمهوری، می‌گوید با وجود احضار قضایی برای رسیدگی به اتهامات مطرح علیه او، از رقابت‌های انتخاباتی کنار نمی‌کشد. او متهم شده که از محل منابع عمومی به همسر و فرزندانش حقوق داده است، در حالی که آنها برایش کار نمی‌کردند.

آقای فیون گفته که یک قاضی او را تحت تحقیقات رسمی قرار می‌دهد و اضافه کرده است که به "مبارزه" ادامه می‌دهد.

آقای فیون متهم شده با این ادعا که همسرش به عنوان مشاور پارلمانی برایش کار می‌کند، در طول چندین سال، ده‌ها هزار یورو به او پرداخت کرده است. او بارها این اتهامات را رد کرده است.

بنا بر گزارش‌ها او روز ۱۵ مارس (دو هفته دیگر) برای ادای توضیحات احضار شده است. آقای فیون گفت آنچه رخ می‌دهد "یک ترور سیاسی" است: "این، تنها من نیستم که ترور می‌شوم، بلکه انتخابات ریاست‌جمهوری هم هست. صدای میلیون‌ها رأی(دهنده) خفه شده است."

آقای فیون گفت که به اقدام مقامات قضایی در احضار او احترام می‌گذارد و به قاضی رسیدگی‌کننده به پرونده هم "واقعیت" را خواهد گفت.

او گفت که در ماه آوریل (هنگام انتخابات ریاست‌جمهوری) خود را در معرض قضاوت رأی‌دهندگان فرانسوی خواهد گذاشت.

حق نشر عکس Reuters
Image caption نمایندگان مجلس فرانسه مجاز به استخدام اعضای خانواده خود هستند، ولی معلوم نیست که پنه‌لوپه فیون (چپ) برای انجام چه کاری از طرف همسرش استخدام شده بود

او قرار بود در ادامه فعالیت‌های تبلیغاتی خود، روز چهارشنبه، اول مارس، به یک نمایشگاه بزرگ کشاورزی برود، ولی حضور خود در این مراسم را در آخرین لحظه لغو کرد. این اقدام باعث گمانه‌زنی‌هایی درباره احتمال کناره‌گیری او از رقابت‌های انتخاباتی شده بود. گفته شد که او برای تحقیقات درباره اتهاماتی که علیه‌اش مطرح شده، احضار شده است.

ولی او تاکید کرد که همچنان در رقابت‌ها باقی می‌ماند.

فرانسوا فیون شانس اصلی حزب راست میانه برای پیروزی در انتخابات ریاست‌جمهوری فرانسه به شمار می‌رفت، ولی از زمان طرح اتهامات اخیر، نتایج نظرسنجی‌ها حاکی از کاهش میزان محبوبیت اوست.