گزارش سازمان ملل: دولت سوریه و شورشیان هر دو در حلب مرتکب جنایت جنگی شده‌اند

پائولو پینیه‌رو و کارلا دل‌پونته حق نشر عکس Reuters
Image caption پائولو پینیه‌رو و کارلا دل‌پونته، رئیس و عضو کمیته مستقل تحقیقات درباره سوریه

گزارش سازمان ملل درباره جنگ حلب می‌گوید نیروهای دولتی سوریه و شورشیان هر دو در جریان این نبرد طولانی مرتکب جنایت جنگی شده‌اند.

گزارش کمیته مستقل تحقیقات درباره سوریه استفاده از تسلیحات شیمیایی از سوی نیروی هوایی ارتش سوریه و حمله "عمدی" نیروهای دولتی سوریه به کاروان خودروهای سازمان ملل را مصداق جنایت جنگی دانسته است. در آن حمله ۱۴ نفر کشته شدند.

از سوی دیگر در این گزارش آمده است شورشیانی که بخش‌هایی از حلب را در اختیار داشتند به دلیل استفاده از سپر انسانی و گلوله‌باران بی‌هدف مناطق تحت کنترل دولت مرتکب جنایت جنگی شده‌اند.

گزارش سازمان ملل متحد درباره اتهامات مطرح علیه روسیه در ارتباط با بمباران مناطق غیرنظامی حلب گفته است که مدرک قانع‌کننده‌ای مبنی نقض قوانین بین‌المللی از سوی روسیه نیافته است.

هم‌زمان نمایندگان گروه‌های شورشی سوریه در ژنو، محل برگزاری مذاکرات صلح سوریه می‌گویند به آنها گفته شده که بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه با گفت‌وگو درباره یک روند انتقال قدرت سیاسی با هدف پایان دادن به جنگ در این کشور موافقت کرده است.

هیئت نمایندگی شورشیان می‌گویند استفان دی میستورا، نماینده سازمان ملل در امور سوریه گفته است که مذاکره‌کنندگان دولتی آمادگی خود برای گفت‌وگوهای مربوط به انتقال قدرت را اعلام کرده‌اند.

با وجود این نه نمایندگان دولت سوریه و نه آقای دی میستورا هیچ کدام اداعای شورشیان را تایید نکرده‌اند.

نیروهای مخالف و شورشیان سوریه همواره تاکید کرده‌اند که خواسته آنها انتقال قدرت به دولتی با ساختار تازه در سوریه است. آنها امیدوارند چنین تغییری به پایان حکومت بشار اسد در سوریه منجر شود.

موضوعات مرتبط