واکنش‌ها به نطق ترامپ در کنگره؛ جمهوری‌خواهان امیدوار، دموکرات‌ها ناراضی

چاک شومر و نانسی پلوسی حق نشر عکس Getty Images
Image caption چاک شومر، رهبر اقلیت دموکرات در سنا، و نانسی پلوسی، رهبر اقلیت دموکرات در مجلس نمایندگان، به سخنان دونالد ترامپ واکنش نشان دادند.

نخستین سخن‌رانی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، در کنگره، واکنش‌های متنوعی برانگیخته است. از یک سو به نظر می‌رسد جمهوری‌خواهان با این سخن‌رانی امیدوار شده‌اند که چهره‌ای متعارف‌تر از آقای ترامپ ببینند و از طرفی دیگر دموکرات‌ها محتوای آن را به چالش کشیده‌اند.

آقای ترامپ از جمله در سخن‌رانی سه‌شنبه‌شب در تالار مجلس نمایندگان از وحدت بین دو حزب به نفع تلاش برای بهبود وضع آمریکایی‌ها حرف زد.

اما رهبران دموکرات‌ها در کنگره می‌گویند "او یک بار هم با ما تماس نگرفته است".

طبق سنت در آمریکا هر سال رئیس‌جمهور یک بار به کنگره می‌رود و در نشستی مشترک با هر دو مجلس کنگره، از وضعیت کشور و برنامه‌هایش سخن می‌گوید.

امسال که اولین نطق رئیس‌جمهور جدید آمریکا بود، او در نطقش لحنی مثبت و امیدوار داشت که برای او معمول نبوده است.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
نخستین سخنرانی ترامپ در کنگره؛ 'بیش از همیشه در قامت رئیس‌جمهور' - گزارش هادی نیلی از واشنگتن

دولت دونالد ترامپ در چهل روز نخست زمام‌داری‌اش دست‌اندازهایی داشته است که مایه افزایش نگرانی جمهوری‌خواهان شده است.

او در نطقش در کنگره گفت که دیگر جای "جنگ‌های بیهوده" نیست و از دو حزبی که روبه‌روی او نشسته بودند خواست که با هم کنار بیایند تا مشکلات کشور را حل کنند.

اما چاک شومر، رهبر دموکرات‌ها در مجلس سنا، می‌گوید در موارد متعددی در همین سخن‌رانی، دونالد ترامپ نشانه‌ای از تمایل به کنارآمدن درباره آنها بروز نداده است؛ از جمله درباره طرح بیمه بازمانده از دوره باراک اوباما، که به گفته آقای شومر، دموکرات‌ها آماده‌اند برای بهتر کردن این قانون همکاری کنند ولی آقای ترامپ فقط در پی باطل‌کردن آن است.

رهبر اقلیت دموکرات در سنا هم‌چنین گفت طرحی برای بهبود وضع زیرساخت‌های آمریکا نزد رئیس‌جمهوری فرستاده‌اند اما جوابی نگرفته‌اند.

نانسی پلوسی، رهبر اقلیت دموکرات در مجلس نمایندگان، گفته است این حرف‌های وحدت‌جویانه دونالد ترامپ، "فقط لفاظی بود؛ هیچ چیز واقعی در آن نیست."

در همین حال رسانه‌های اصلی در آمریکا این سخن‌رانی رئیس‌جمهوری آمریکا را یکی از ملایم‌ترین نطق‌های او توصیف کرده‌اند که در آن به اندازه قبل، خبری از حمله و تاختن به مخالفان نبوده است.

بعضی از این رسانه‌ها هم پیش از انتخابات و هم در هفته‌های گذشته هدف حمله‌های آقای ترامپ بوده‌اند که آنها را متقلب و دشمن مردم خوانده است.

از بین جمهوری‌خواهان هم که مخالفت‌ها و تردیدهای خود را درباره نحوه دولت‌داری دونالد ترامپ پنهان نکرده‌اند، واکنش‌هایی حاکی از امیدواری آنها به همکاری بیشتر رئیس‌جمهور با حزب جمهوری‌خواه که از طرف آن نامزد شده بود، دیده شده است.

خود آقای ترامپ و حلقه نزدیکانش هم از بازخوردها درباره این سخن‌رانی راضی به نظر می‌رسند.

اعلام شده بود رئیس‌جمهوری قرار است روز چهارشنبه نسخه جدید فرمان منع ورود را که قبلا مانع ورود شهروندان هفت کشور از جمله ایران شده بود، امضا کند ولی رسانه‌های آمریکایی از قول یک مقام ارشد در کاخ سفید نقل کردند که دولت ترجیح داده است امضای این فرمان را عقب بیندازد تا حواس‌ها از سخن‌رانی سه‌شنبه‌شب و واکنش‌های مثبت به آن پرت نشود.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
وقتی دونالد ترامپ برای سخن‌رانی‌اش راهی کنگره شد، دوربین‌های خبرگزاری‌ها برای دقایقی تصویر او را گرفتند که داشت در خودرو آخرین تمرین‌هایش را برای ادای این نطق می‌کرد.

مطالب مرتبط