کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان درباره تماس‌های کمپین ترامپ و روسیه تحقیق می کند

کاریکاتور دیواری در بروکلین نیویورک حق نشر عکس Getty Images
Image caption مخالفان ترامپ رابطه او با پوتین را به تمسخر گرفته اند

اعضای دمکرات و جمهوری خواه کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان کنگره آمریکا بر سر تحقیقات فراجناحی درباره نقش ادعایی روسیه در انتخابات سال گذشته آمریکا به توافق رسیده اند.

اعضای کمیته اطلاعاتی گفتند که این تحقیقات بر تماس ها میان ستاد مبارزات انتخاباتی دونالد ترامپ و مسکو متمرکز خواهد بود.

کاخ سفید هرگونه رفتار نامناسب در جریان انتخابات را تکذیب می کند.

اف بی آی و کمیته اطلاعاتی سنا هم مشغول بررسی ادعاهای دخالت روسیه در انتخابات آمریکا هستند.

کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان در بیانیه ای گفت که دوین نونز، رئیس جمهوری خواه کمیته، و آدام شیف، عضو دمکرات کمیته، برای انجام این تحقیقات به توافق رسیدند.

در بیانیه کمیته آمده است در این مورد تحقیق خواهد شد که "آیا اقدامات روسیه شامل تماس هایی میان روسیه و افراد مرتبط با کمپین های سیاسی یا هر فرد دیگری در آمریکا بوده یا نه."

این کمیته همچنین بر فعالیت های سایبری روسیه و نشت اطلاعاتی در آمریکا درباره این ادعاها تمرکز خواهد کرد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، از زمان مبارزات انتخاباتی همواره با سوالات زیادی درباره تماس های مشاوران خود با مسکو روبرو بوده است. کاخ سفید قویا این ادعاها را رد می کند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش می دهد که وکلای کاخ سفید روز سه شنبه به کارمندان آقای ترامپ دستور داده اند موادی که می تواند به دخالت روسیه در انتخابات ماه نوامبر مرتبط باشد را حفظ کنند.

حق نشر عکس AP
Image caption مایکل فلین در یک مراسم رسمی در کنار رهبر روسیه در دسامبر سال 2015

چاک شومر رهبر دمکرات های سنا هفته پیش گفت: "این نگرانی واقعی وجود دارد که بعضی از اعضای دولت ممکن است با پاک کردن ای میل ها، تکست ها و سایر رکوردهایی که می تواند روشنگر باشد برای سرپوش گذاشتن بر پیوندها با روسیه تلاش کنند."

آقای نونز رئیس کمیته اطلاعاتی دو روز پیشتر روشن کرده بود که بیشتر به نحوه نشت اطلاعات در ارتباط با این تماس ها علاقه مند است. او نشت اطلاعات از سوی دستگاه های اطلاعاتی به رسانه ها را جزو "جرایم عمده" دانست اما به دلیل این موضع گیری ها مورد انتقاد دمکرات ها قرار گرفته است.

آقای نونز روز دوشنبه گفته بود: "تا این لحظه من هیچ شاهدی دایر بر تماس های تلفنی (میان اعضای ستاد ترامپ و روسیه) ندارم. به این معنی نیست که تماسی انجام نشده... خیلی ها به من گفته اند که چیزی (برای کشف کردن) وجود ندارد."

جامعه اطلاعاتی آمریکا نتیجه گیری کرده است که هک ای میل های حزب دمکرات که می گوید کار روسیه است با هدف کمک به پیروزی آقای ترامپ در انتخابات علیه هیلاری کلینتون انجام شد. روسیه این اتهام را رد می کند.

مایکل فلین مشاور امنیت ملی آقای ترامپ ماه پیش در پی افشای این مساله که کاخ سفید را در مورد ماهیت تماس ها با سفیر روسیه در آمریکا "گمراه کرده بود" مجبور به استعفا شد.

او بعدا گفت که شاید در مورد تحریم های دولت اوباما با دیپلمات روسیه صحبت کرده باشد. مذاکره شهروندان خصوصی با مقام های سایر کشورها درباره سیاست خارجی براساس قوانین آمریکا ممنوع است. آقای فلین در آن زمان هنوز مقام رسمی نبود.

واشنگتن پست به نقل از منابع مطلع اما ناشناس گزارش کرده بود که آقای فلین تلویحا به روس ها گفته بود نگران تحریم های دولت اوباما نباشند.

گفتگوهای سشنز با سفیر روسیه پیش از انتخابات

همزمان وزارت دادگستری آمریکا تایید کرده است که جف سشنز وزیر دادگستری در جریان مبارزات انتخاباتی با سفیر روسیه در آمریکا گفتگو داشته است.

این وزارتخانه گفت که گفتگوها با سرگی کیسلیاک در دو مورد انجام شد.

یکی از آنها در دفتر آقای سشنز در زمانی انجام شد که آقای سشنز عضو کمیته خدمات مسلح سنا بود و دیگری در جریان دیداری گروهی با حضور سفرای خارجی در واشنگتن.

کاخ سفید تاکنون در مورد این مساله اظهار نظر نکرده است.

روزنامه واشنگتن پست که ابتدا خبر این گفتگوها را فاش کرد نوشته است که آقای سشنز در جریان جلسات تایید صلاحیت خود در سنا به این دیدارها اشاره ای نکرد.

با این حال مقام های دولت به روزنامه واشنگتن پست گفتند که آقای سشنز آن گفتگوها را مرتبط با سوال قانونگذاران در مورد رابطه کمپین ترامپ با روسیه نمی دانست و جزییات گفتگوها را به یاد نمی آورد.

سارا اسگر فلورز سخنگوی آقای سشنز گفت: "در پاسخ های او مطلقا هیچ نکته گمراه کننده ای وجود نداشت."

آقای سشنز به عنوان وزیر دادگستری مدیریت مستقیمی بر اف بی آی دارد که در مورد تماس های احتمالی کمپین ترامپ با روسیه تحقیق می کند.

دمکرات ها از قبل درخواست کرده اند که او رسما خود را از هرگونه نقشی در این تحقیقات کنار بکشد؛ درخواستی که احتمالا اکنون بالا خواهد گرفت.

آقای سشنز در انتخابات از دونالد ترامپ حمایت می کرد و به او مشورت می داد.

آقای کیسلیاک از سال ۲۰۰۸ سفیر روسیه در آمریکا بوده است.