درخواست شبه‌نظامیان شرق اوکراین برای مالیات بر شرکت‌ها رد شد

حق نشر عکس Getty Images
Image caption این مسیرهای راه آهن از ماه ژانویه توسط ملی گرایان اوکراین مسدود شده اند.

یک گروه تجاری عمده درخواست شبه‌نظامیان شرق اوکراین را برای ثبت دوباره شرکت‌ها و پرداخت مالیات به این شبه‌نظامیان رد کرده است. شبه نظامیان هوادار روسیه در شرق اوکراین می‌گویند شماری از کارخانه‌ها، معادن، یک استادیوم فوتبال متعلق به این گروه تجاری را اشغال کرده‌اند.

این اقدام آنها واکنشی به محاصره تجاری مناطق تحت کنترل جدایی‌طلبان است که از طریق بستن خطوط آهن به دست ملی‌گرایان اوکراینی انجام شده است.

در مقابل جدایی‌طلبان شرق اوکراین می‌گویند شرکت‌های فعال در مناطق تحت کنترل آنها باید دوباره ثبت شوند و به آنها مالیات بدهند.

اما گروه تجاری اس‌سی‌ام، متعلق به رینات اخمتف، ثروتمندترین فرد اوکراین، می‌گوید درخواست شبه‌نظامیان شرق اوکراین "غیرقابل‌قبول" است.

بوریس جانسون، وزیر خارجه بریتانیا که از کیف دیدن می‌کند تصرف کارخانه و تاسیسات را غیر قابل قبول خوانده و روسیه را مسئول آن دانسته است.

دولت اوکراین با بستن خطوط راه آهن از طرف ملی‌گراها مخالف است، چرا که این کار باعث قطع عرضه زغال سنگ شده و به اقتصاد کشور آسیب رسانده است.

این مسیرهای راه آهن از ماه ژانویه توسط ملی گرایان اوکراین مسدود شده‌اند. آن ها دولت اوکراین را متهم به ادامه روابط تجاری و اقتصادی با جدایی طلبان طرفدار روسیه می‌کنند و می‌خواهند با این کار، روابط تجاری با جدایی طلبان را متوقف کنند.

مقامات اوکراینی گفته‌اند این محاصره منجر به قطع برق در مناطق مختلف کشور خواهد شد و به خصوص به بخش تولید فولاد که یکی از منابع اصلی درآمد های ارزی دولت است ضربه می‌زند.

پترو پروشنکو، رئیس جمهوری اوکراین گفته است اگر محاصره خطوط راه آهن ادامه یابد اقتصاد کشور تا دو میلیارد دلار خسارت خواهد دید.

با این حال دولت اوکراین به خاطر جلوگیری از چالش با گروه‌های ملی گرا اقدامی برای پایان دادن به بستن خطوط آهن انجام نداده است.

با وجود این که دولت مرکزی اوکراین بیش از ۳۴ ماه است با جدایی طلبان طرفدار روسیه در شرق این کشور درگیر است داد و ستد با مناطق تحت کنترل آن‌ها ادامه داشته است.

طی مدت درگیری‌ها در این منطقه بیش از ۱۰ هزار نفر کشته شده‌اند.

موضوعات مرتبط