دولت سوریه و مخالفان یکدیگر را به کارشکنی در مذاکرات صلح ژنو متهم کردند

بشار جعفری حق نشر عکس AFP
Image caption بشار جعفری مذاکره‌کننده ارشد دولت سوریه در مذاکرات ژنو است

نمایندگان دولت سوریه و هیات عالی مذاکره‌کنندگان از طرف مخالفان مسلح بشار اسد، متقابلا یکدیگر را به کارشکنی در روند مذاکرات صلح در ژنو متهم کرده‌اند. دولت سوریه می‌خواهد درباره مساله "تروریسم" مذاکره شود و مخالفان هم می‌خواهند سرنوشت بشار اسد در مذاکرات گنجانده شود.

بشار جعفری، مذاکره‌کننده ارشد دولت سوریه، امروز پنجشنبه ۲ مارس، مخالفان را متهم کرد که با امتناع از پذیرش مذاکره درباره تروریسم مذاکرات را "به گروگان گرفته‌اند".

در مقابل مخالفان می‌گویند دولت سوریه با تمرکز بر مساله تروریسم می‌خواهد مساله گردش قدرت و برگزاری انتخابات در سوریه را در مذاکرات به حاشیه براند.

مذاکرات صلح ژنو به صورت غیرمستقیم و با وساطت سازمان ملل میان هیاتی از نمایندگان دولت سوریه و هیاتی از مخالفان بشار اسد برگزار می‌شود. این مذاکرات از پنج شنبه ۲۳ فوریه (۵ اسفند) در ژنو آغاز شده و انتظار می‌رود که در روزهای جمعه تا یکشنبه پایان یابد.

امروز ارتش سوریه و بشار جعفری، مذاکره‌کننده ارشد دولت در ژنو، اعلام کردند که نیروهای گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) را کاملا از شهر پالمیرا (تدمر) بیرون رانده و کنترل آن را در دست گرفته‌اند.

مذاکرات ژنو

روز شنبه حملاتی انتحاری در شهر حمص انجام شد که یک فرمانده امنیتی در آن کشته شد. این حملات بر مذاکرات ژنو سایه انداخته و دولت سوریه گفته است طرف مقابل باید آنها را محکوم کند.

پیشتر هیات عالی مذاکره‌کنندگان از طرف مخالفان "تروریسم" را محکوم کرد اما مستقیما علیه حملات حمص موضع نگرفت.

گروه تحریر الشام (جبهه نصرت سابق) مسئولیت حملات حمص را به عهده گرفته است. این گروه در درگیری‌های حلب با دیگر مخالفان بشار اسد متحد شده بود. این گروه از طرف اغلب کشورها "تروریستی" تلقی شده و شامل آتش بس سوریه نمی‌شود.

حق نشر عکس Reuters
Image caption شهر الباب

مخالفان بشار اسد می‌گویند دولت سوریه به این دلیل روی مذاکره درباره نقش گروه‌های تروریستی اصرار دارد که می‌خواهد توجه‌ها را از مساله روند سیاسی گردش قدرت و ترتیب دادن انتخابات در کشور منحرف کند.

یحیی کدمانی، رئیس هیات مخالفان در ژنو گفت آنها درباره این موضوع مذاکره نخواهند کرد.

بشار جعفری امروز گفت موضع آقای کدمانی برایش تعجب‌آور نیست، چرا که "بسیاری از اعضای هیات عالی مذاکره‌کنندگان خودشان تروریست هستند."