نیروهای دموکراتیک سوریه دهکده‌های منبج را به ارتش سوریه تحویل می‌دهند

حق نشر عکس AFP

نیروهای دموکراتیک سوریه که از حمایت ائتلاف به رهبری آمریکا برخوردار هستند، گفته‌اند که دهکده‌های غرب شهر منبج را به ارتش سوریه تحویل می‌دهند.

به گفته آنها هدف از این اقدام آن است که ارتش مانع از آن بشود که شورشیان تحت حمایت ترکیه بتوانند در این منطقه پیشروی کنند.

شورای نظامی منبج که بخشی از نیروهای دموکراتیک سوریه است اعلام کرده که خط مقدم دفاعی را انتقال داده است.

این شورا در بیانیه‌ای گفته است که این اقدام در پی توافق با روسیه انجام می‌شود و افزوده که دفاع از این شهر و مقابله با طرح حمله ترکیه به این منطقه از جمله اهداف آنها است. بخشی از این بیانیه آمده است: "این شورا با روسیه موافقت کرده تا دهکده‌هایی را که در خط مقدم عملیات سپر فرات قرار دارند، به نیروهای مرزی دولت سوریه تحویل دهد."

نیروهای دموکراتیک سوریه ائتلافی از نیروهای عمدتا کرد و متحدان عرب آنها است.

این نیروها در اوت سال گذشته (۲۰۱۶) موفق شدند شهر منبج واقع در شمال سوریه را از گروه موسوم به دولت اسلامی(داعش) بگیرند.

دهکده‌های غرب شهر منبج در روزهای اخیر صحنه درگیری‌هایی بوده است.

هنوز دولت سوریه و یا ترکیه واکنشی به این اقدام نداشته‌اند.

ترکیه در حال حاضر برای بیرون راندن داعش از منطقه ای مرزی در شمال غرب شهر منبج از گروهی از شورشیان مخالف دولت سوریه حمایت می‌کند.

ارتش سوریه، ترکیه را به "نقض تمامیت ارضی سوریه" متهم کرده است.

به گفته خبرگزاری دولتی ترکیه از زمان آغاز عملیات موسوم به "سپر فرات" در ماه اوت سال گذشته(۲۰۱۶) ، شورشیان مورد حمایت ترکیه موفق شده‌اند که بیش از ۱۹۰۰ کیلومتر مربع از مناطق مرزی سوریه را از داعش بگیرند.

پس از آن که شورشیان مورد حمایت ترکیه ماه گذشته توانستند شهر الباب را تصرف کنند، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه اعلام کرد که هدف بعدی شورشیان مناطق اطراف شهر منبج است.

حق نشر عکس AFP

آقای اردوغان همچنین گفت که یگان‌های مدافع خلق (ی پ گ) که بخش عمده‌ای از نیروهای دموکراتیک سوریه را تشکیل می دهند. باید از این منطقه خارج شوند.

دولت ترکیه، یگان های مدافع خلق را بخشی از حزب کارگران کردستان (پ ک ک) می داند. ترکیه فعالیت‌های این حزب را ممنوع اعلام کرده است.

نیروهای دموکراتیک سوریه که در اوت سال گذشته میلادی منبج را تصرف کردند، پس از سه ماه و در پی تشکیل شورای نظامی منبج موافقت کردند که به سمت شرق رود فرات حرکت کرده و در آن جا مستقر شوند.

شورای نظامی منبج با همکاری نیروهای کرد و اعراب محلی تشکیل شده است.

اما رئیس جمهور ترکیه ادعاهای آمریکا در مورد خارج شدن نیروهای کرد از منبج را رد کرده است.

روز گذشته چهارشنبه ۱ مارس (۱۱ اسفند)، یکی از سخنگویان شورای نظامی منبج به خبرگزاری رویترز گفت که ۸ روستا به مساحت حدود ۲۷ کیلومتر واقع در غرب منبج که تحت کنترل این شورا بوده، با حمله سنگین شورشیان مخالف دولت سوریه که از حمایت ترکیه برخوردارند، روبرو شده است.

به گفته این سخنگو این روستاها زیر آتش سنگین خمپاره اندازها قرار دارند.

گروه دیده بان حقوق بشر سوریه مستقر در بریتانیا هم گفته است که در جریان این درگیری‌ها ، یکی از نیروهای دموکراتیک سوریه و دو نفر از شبه نظامیان مورد حمایت ترکیه کشته شدند.

نیروها ی دولت سوریه که در جنوب شهر الباب مستقر هستند، اندکی قبل از سقوط این شهر با شورشیان مورد حمایت ترکیه درگیر شدند.

حق نشر عکس Reuters

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط