کناره‌گیری وزیر دادگستری آمریکا از پرونده روسیه و ستاد ترامپ

حق نشر عکس AP
Image caption جف سشنز دومین مقام بلندپایه کابینه دونالد ترامپ است که به واسطه تماس با مقام‌های روس درگیر یک رسوایی سیاسی می‌شود

جف سشنز، وزیر دادگستری آمریکا که به تماس‌های پنهانی با سفیر روسیه در واشنگتن متهم شده در یک کنفرانس خبری اعلام کرد که خودش را از هرگونه تحقیقات درباره فعالیت‌های ستاد انتخاباتی دونالد ترامپ و اتهام تماس های آن ستاد با روسیه کنار کشیده است.

این تصمیم در پی آن گرفته شد که روزنامه واشنگتن پست گزارش داد جف سشنز در دوران کارزار انتخاباتی سال ۲۰۱۶ دو مرتبه با سرگئی کیسلیاک، سفیر روسیه در آمریکا، دیدار و گفتگو کرده است.

این در حالیست که آقای سشنز در ژانویه امسال در یک جلسه تعیین صلاحیتش در مجلس سنای آمریکا گفته بود: "با روس‌ها تماس نداشته ام."

وی سپس به طور کتبی به سناتور دموکرات ال فرنکن که از وی پرسید آیا ستاد دونالد ترامپ با روسیه تماس داشته است نوشت: "من از آن فعالیت‌های اطلاع ندارم."

آقای سشنز روز پنجشنبه (دوم مارس) در واشنگتن تاکید کرد که درباره "مسائل سیاسی خاصی" با سفیر روسیه صحبت نکرده و اظهاراتش در مجلس سنا صادقانه و درست بوده است.

او گفت که به عنوان عضو سابق کمیته نیروهای مسلح سنا با سفرای خارجی زیادی دیدار داشته است.

این سناتور محافظه کار ایالت جنوبی آلاباما یکی از اولین چهره‌های سرشناس جمهوریخواه بود که حمایت خود را از نامزدی آقای ترامپ اعلام کرد و بعد از ورود ترامپ به کاخ سفید، به وزارت دادگستری منصوب شد.

جف سشنز دومین مقام بلندپایه کابینه دونالد ترامپ است که به واسطه تماس با مقام‌های روس درگیر یک رسوایی سیاسی می‌شود. چند هفته پیش مایکل فلین، مشاور امنیت ملی، به دلیل تماسش با سفیر روسیه مجبور به استعفا شد.

دونالد ترامپ پنجشنبه گفت در مورد ملاقات جف سشنز با سفیر روسیه به آقای سشنز "اعتماد کامل" دارد. او گفت پیشتر از ملاقات آقای سشنز با سفیر روسیه مطلع نبوده است. آقای ترامپ گفت اظهارات جف سشنز در کنگره صادقانه بوده است.

این در حالیست که سناتور جمهوریخواه سوزان کالینز و شمار دیگری از همکارانش خواهان آن شدند که آقای سشنز از هر گونه تحقیقات فدرال درباره اتهام تعاملات روسیه و ستاد انتخاباتی دونالد ترامپ خودش را کنار بکشد.

رسانه‌های آمریکا می گویند که سازمان‌های اطلاعاتی از جمله اف‌بی‌آی، سی‌آی‌ای، ان‌اس‌ای، در حال تحقیق در مورد این موضوع هستند.

مقام‌های ارشد حزب دموکرات جف سشنز را به گمراه کردن کنگره در زمینه تماسش با سفیر روسیه متهم کرده‌اند و می‌گویند که آقای سشنز باید استعفا دهد.

چاک شومر، رهبر دموکرات‌ها در سنا، گفت که آقای سشنز "هفته‌ها وقت داشت تا آنچه را که به کمیته قضایی سنا گفت تصحیح کند، اما این کار را نکرد." آقای شومر گفت در وزارت دادگستری نباید رسوایی به بار بیاید و به همین دلیل به نفع کشور است که جف سشنز استعفا دهد.

نانسی پلوسی، رهبر دموکرات‌ها در مجلس نمایندگان، می‌گوید جف سشنز صلاحیت ادامه کار به عنوان وزیر دادگستری را ندارد.

الیزابت وارن، سناتور دموکرات که چندین بار با دونالد ترامپ جدال لفظی داشته، خواهان استعفای جف سشنز تعیین یک دادستان مستقل برای رسیدگی به این ادعاها شده است.

ولی پل رایان، رئیس جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان، گفت در تحقیقات کنگره هیچ سندی به دست نیامده که نشان بدهد آقای سشنز یا هر فرد دیگری از چهره‌های نزدیک به دونالد ترامپ تخلفی در ارتباط با روسیه مرتکب شده باشند.

روسیه که دخالت در انتخابات آمریکا را اتهامی بی‌اساس می داند گفته است که مقام‌های روس مستمرا با "شرکای آمریکایی" خود در تماس هستند.