جستجوی خانه فرانسوا فیون توسط پلیس فرانسه

حق نشر عکس AFP
Image caption آقای فیون پیشتر گفته بود که اتهامات "یک ترور سیاسی" است

پلیس فرانسه منزل فرانسوا فیون، نامزد راست میانه در انتخابات ریاست‌جمهوری که با اتهام فساد مالی مواجه است را مورد جستجو قرار داده است.

فرانسوا فیون متهم است که از محل منابع عمومی به همسر و فرزندانش حقوق داده است، در حالی که آنها برایش کار نمی‌کردند. آقای فیون اتهام را بی اساس می داند و تاکید دارد که از رقابت‌های انتخاباتی کنار نمی‌کشد.

بنا بر گزارش ها، منزل فرانسوا فیون در پاریس صبح پنجشنبه توسط دو مقام پلیس مورد جستجو قرار گرفت. وکلای آقای فیون و پلیس در این خصوص سکوت اختیار کرده اند.

فرانسوا فیون که پنجشنبه در جنوب فرانسه به کارزار انتخاباتی خود ادامه می داد با صدور بیانیه ای گفت: "زندگی من در هفته‌های اخیر مورد امتحان قرار گرفته و در پی این اتهامات حرفه‌ای پاره پاره شده است."

وی درجمع طرفدارانش نیز گفت: "کسی که در برابر شما ایستاده یک مبارز است."

فرانسوا فیون شانس اصلی راست میانه برای پیروزی در انتخابات ریاست‌جمهوری فرانسه به شمار می‌رفت، ولی از زمان طرح اتهامات اخیر، نظرسنجی‌ها حاکی از کاهش میزان محبوبیت اوست.

آقای فیون متهم است با این ادعا که همسرش به عنوان مشاور پارلمانی برایش کار می‌کند، در طول چندین سال، ده‌ها هزار یورو به او پرداخت کرده است. او بارها این اتهامات را بی‌اساس دانسته است.

بنا بر گزارش‌ها وی روز ۱۵ مارس برای ادای توضیحات احضار شده است.

آقای فیون پیشتر گفته بود که اتهامات "یک ترور سیاسی" است.

حق نشر عکس EPA
Image caption امانوئل ماکرون، نامزد چپ میانه وعده غیرقانونی کردن خویشاوندسالاری را داده است

آقای فیون گفته است که به اقدام مقامات قضایی در احضار او احترام می‌گذارد و به قاضی رسیدگی‌کننده به پرونده هم "واقعیت" را خواهد گفت.

او گفت که در ماه آوریل که مردم فرانسه به پای صندوق های رای خواهند رفت خود را در معرض قضاوت عمومی خواهد گذاشت.

در یکی از بازترین دوره‌های انتخابات در فرانسه، مردم این کشور در ۲۳ آوریل پای صندوق‎های رای می‎روند. رییس جمهوری فعلی فرانسه، فرانسوا اولاند برای دوره دوم ریاست جمهوری نامزد نشده است.

از طرف دیگر رقیب انتخاباتی فرانسوا فیون - امانوئل ماکرون، نامزد چپ میانه - با انتشار جزئیات مانیفست انتخاباتی خود متعهد شده است که با «خویشاوندسالاری» مبارزه کند.

آقای ماکرون با اعلام مانیفست انتخاباتی خود، شماری از اصلاحات سیاسی را نام برد که در صورت انتخاب شدن اجرایی خواهد کرد.

نامزد چپگرای انتخابات ریاست جمهوری فرانسه از کم کردن تعداد کرسی‌های پارلمان، محدود کردن مدت دوره نمایندگی پارلمان و غیرقانونی کردن خویشاوندسالاری در صورت به قدرت رسیدن خبر داد.

نظرسنجی‌ها پیش‌بینی می‌کنند که احتمال رسیدن آقای ماکرون به دور دوم رای‌گیری انتخابات در ماه مه بالاست و انتظار می‌رود که در مقابل مارین لوپن، نامزد حزب راست افراطی جبهه ملی فرانسه، قرار گیرد.

آقای ماکرون که برای اولین بار است وارد مبارزه انتخاباتی شده، به هیچ کدام از احزاب فعلی فرانسه وابسته نیست و سازمان تحت رهبری خود با نام "رو به جلو" را با عنوان یک جنبش توصیف کرده است.

وی پیش از این در اولین سخنرانی انتخاباتی خود وعده داد که دو طیف چپ و راست فرانسه را متحد و رابطه این کشور با آلمان را تقویت کند.