روابط ترکیه و آلمان؛ شهرداری گاگنوا از بیم بمبگذاری تخلیه شد

حق نشر عکس Getty Images
Image caption پلیس آلمان در بیرون ساختمان محل سخنرانی وزیر دادگستری ترکیه در شهر گاگنوا

ساختمان‌ متعلق به شهرداری شهر گاگنوا در آلمان از بیم بمبگذاری تخلیه شده است.

شهر گاگنوا در جنوب غربی آلمان، همان شهری است که در بیست و چهار ساعت گذشته محور بالاگرفتن تنش‌ها میان مقام‌های آلمان و ترکیه بوده است.

قرار بود بکر بوزداغ، وزیر دادگستری ترکیه، در یکی از سالن‌های این شهر سخنرانی کند، اما مقام‌های شهرداری گاگنوا این مراسم را لغو کردند. موضوعی که باعث اعتراض وزارت خارجه ترکیه و احضار سفیر آلمان در آنکارا شد.

مقام‌های شهر گاگنوا گفته بودند که تظاهرات در حمایت از اصلاحات قانون اساسی ترکیه را به این دلیل لغو کرده‌اند که گمان می کردند شهروندان ترک زیادی از شهرهای مختلف در این تجمع شرکت کنند در حالی که به گفته مقام‌های آلمانی ظرفیت لازم در سالن برای آن جمعیت در نظر گرفته نشده بود.

شهردار این شهر در مصاحبه‌ای گفته که هنوز مطمئن نیستند اما این گمان وجود دارد که میان برنامه مورد نظر و تهدید به بمبگذاری ارتباطی وجود دارد.

هدف از این نشست جلب حمایت شهروندان ترکیه در خارج از کشور از اصلاحات مناقشه برانگیز قانون اساسی است که رفراندوم آن در ماه آوریل برگزار می‌شود.

اتهام دخالت آلمان در رفراندوم

مولود چاوش‌اوغلو، وزیر خارجه ترکیه، آلمان را متهم کرده که در قبال آزادی بیان سیاست "دوگانه‌ای" دارد و در حالی که شعار دمکراسی و آزادی بیان می‌دهد، مانع برگزاری یک نشست شده است.

آقای اوغلو همچنین آلمان را متهم کرده که می‌خواهد با دخالت در رفراندوم رای "نه" به اصلاحات رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه، را ترغیب کند.

او گفته اگر آلمان قصد دارد روابطش را با آنکارا حفظ کند، باید "درست رفتار کند."

گفته می‌شود بیش از یک میلیون نفر قرار بوده در این گردهمایی در حمایت از رفراندوم قانون اساسی ترکیه شرکت کنند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption پوستر دنیز بوسل، خبرنگار آلمانی ترکیه‌ای بر در سالنی که قرار بود تجمع در آن برگزار شود

علاوه بر درخواست پناهندگی صدها نفر از مقام‌های ارشد و نظامی ترکیه به آلمان، هفته گذشته بازداشت یک خبرنگار آلمانی ترک در ترکیه به تنش میان دو کشور دامن زد.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان به بازداشت دنیز بوسل، خبرنگار روزنامه دی‌ولت اعتراض کرده بود.

او به حمایت از گروه‌های تروریستی متهم شده است.

بیشتر بخوانید:

آقای بوزداغ، وزیر دادگستری ترکیه، سفر خود به آلمان را لغو کرده است. او قرار بود با همتای آلمانی خود هم دیدار داشته باشد.

او گفته است: "این غیرقابل قبول است که مقام های آلمان، که دائما درباره حقوق بشر، دمکراسی و قانون و آزادی بیان به ما درس می‌دهند تحمل یک تجمع جامعه ترک‌ها را نداشته باشند."

به نظر می‌آید هدف از سخنرانی آقای بوزداغ تشویق جامعه ترک‌های مقیم اروپا به حمایت اصلاحات مورد نظر آقای اردوغان باشد.

چند میلیون نفر از شهروندان ترکیه مقیم آلمان هستند و اجازه دارند که در رفراندوم اصلاحات قانون اساسی ترکیه در آوریل شرکت کنند.

مقام های ترکیه این تغییرات را برای ثبات کشور ضروری می دانند در حالی که مخالفان نگران از بین رفتن دمکراسی و تثبیت قدرت به نفع یک نفر هستند.

موضوعات مرتبط