ژنرال بریتانیایی: ناتو باید مقابل روسیه استراتژی کلانی داشته باشد

تانک حق نشر عکس PA
Image caption نیروهای بریتانیا، فرانسه و دانمارک در تمرینات دو هفته ای فشرده در منطقه نورث‌آمبرلند

بالاترین فرمانده بریتانیایی نیروهای ناتو می‌گوید این سازمان باید اقدامات خود در برابر حملات سایبری، جنگ روانی و تحریکات سیاسی روسیه را افزایش بدهد تا بتواند جلوی ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه را بگیرد.

ژنرال آدریان برادشاو، معاون فرمانده عالی نیروهای ناتو به بی‌بی‌سی گفت غرب برای مقابله با این تهدیدها به "یک استراتژی کلان" نیاز دارد.

او گفت: بسیاری از رفتارهای خصمانه روسیه از تلاش آقای پوتین برای "حفظ قدرت سیاسی خود" سرچشمه می گیرد.

مقام‌های روسی مکررا اتهامات حملات سایبری را رد کرده‌اند.

ژنرال برادشاو که ماه آینده از سمت معاون فرمانده عالی ناتو در اروپا کنار خواهد رفت گفت که ترکیبی از فعالیت‌های نظامی روسیه، تحریکات سیاسی و دخالت در انتخابات در کشورهای غربی اعضای ناتو را تهدید می‌کند و باید به چنین اقدام‌هایی پاسخ داده شود.

به دنبال مداخله روسیه در بحران اوکراین ناتو توان نظامی خود را افزایش داده و استقرار حدود پنج هزار نیروی ناتو در کشورهای حوزه بالتیک و اروپای شرقی در جریان است، از جمله صدها نیروی بریتانیایی که به زودی به استونی خواهند رسید.

ژنرال برادشاو هشدار داد که اعضای ناتو هم باید انتظار "نوعی از اقدامات تحریک آمیز" را داشته باشند. او افزود: "ما باید محتاط باشیم."

حق نشر عکس AFP
Image caption ژنرال برادشاو گفت رویاروی با روسیه می تواند "فاجعه بار" باشد

او خطر وقوع رویارویی نظامی بین ناتو و روسیه را اندک خواند، اما اضافه کرد "به دلیل این که خطر بسیار اندک است و به دلیل این که عواقب فاجعه بار خواهد بود ما باید مسلما با خطرات مقابله کنیم".

او معتقد است که این خطرات به دلیل تمایل روسیه برای استفاده از "همه اهرم‌ها" جهت رسیدن به اهداف خود افزایش یافته است.

معاون فرمانده عالی ناتو گفت غرب برای جلوگیری از تجاوز روسیه باید از همه امکاناتی که در اختیار دارد، از جمله امکانات اقتصادی، سیاسی، دیپلماتیک و همچنین نظامی استفاده کند.

او تاکید کرد استفاده روسیه از به اصطلاح "جنگ ترکیبی"، یعنی استفاده از انواع روش‌های جنگ کلاسیک همراه با روش‌ها جنگ نامتقارن و...، در مقابل "بازدارندگی مرکب" را می‌طلبد. اما او به طور دقیق نگفت که این کار چگونه باید انجام شود.

او گفت: "تحریم‌های اقتصادی بر روسیه بعد از مداخله آن در اوکراین موثر بوده است."

ژنرال برادشاو پیشنهاد کرد به جای شبکه‌های تلویزیونی که گروه‌های جمعیتی روس زبان در کشورهای بالتیک هم‌اکنون تماشایشان می‌کنند، غرب شبکه‌های تلویزیونی دیگری درست کند.

او در عین حال تاکید کرد که نیروهای ناتو باید به معیارهای اخلاقی احترام بگذارند و قوانین بین‌المللی را رعایت کنند.

حق نشر عکس PA
Image caption در تمرینات دو هفته ای فشرده در منطقه نورث‌آمبرلند هزارو پانصد تن از نیروی ناتو شرکت دارند

اظهارات ژنرال برادشاو در حالی منتشر می شود که اخیرا مایکل فالون، وزیر دفاع بریتانیا هشدار داد که روسیه با حمله‌های مداوم و سازمان‌یافته سایبری اساس دموکراسی و ساختارهای حساس غرب را مورد تهاجم قرار داده است.

وزیر دفاع بریتانیا در یک سخنرانی در ماه گذشته گفت روسیه به منظور گسترش نفوذ خود و تضعیف دولت‌های غربی و پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) از "اطلاعات غلط به عنوان سلاح" استفاده می‌کند.

آقای فالون با اشاره به یک رشته حملات سایبری که با روسیه مرتبط بوده، گفت که مسکو به طور سازمان‎یافته به این "الگوی رفتاری" ادامه داده است.

او به عنوان مثال به حمله سایبری به یک شبکه فرانسوی اشاره کرده که در آوریل ۲۰۱۵ رخ داد و برای ساعاتی پخش برنامه‌های آن را قطع کرد.

همچنین در اکتبر ۲۰۱۶ یک رشته حملات سایبری، مؤسسات و ادارات دولتی حساس در بلغارستان را مورد تهاجم قرار داد. مقامات بلغارستان و کارشناسان این حملات را به روسیه نسبت دادند.

وزیر دفاع بریتانیا با تاکید بر آنکه هدف روسیه تضعیف پیمان ناتو و ایجاد بی‌ثباتی است گفت: "ما امروز شاهد کشوری هستیم که از اطلاعات غلط به عنوان سلاح استفاده می‌کند و به وضوح در صدد سنجش اراده و توانایی ناتو و غرب است.".

موضوعات مرتبط