مذاکرات سوریه در ژنو 'با تعیین محورهای مذاکرات آتی' پایان گرفت

استفان دی میستورا حق نشر عکس EPA
Image caption آقای دی میستورا عکسی از حضور همزمان نمایندگان دولت سوریه و هیات مخالفان در یک اتاق را نشان داد

مذاکرات نمایندگان دولت سوریه و هیات عالی مذاکره‌کنندگان از طرف مخالفان بشار اسد، در ژنو سوئیس پایان گرفت.

استفان دی میستورا، نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه، گفت مذاکرات آتی دستور کار روشنی دارد و چهار محور اصلی برای گفت و گوهای آینده مشخص شده است. آقای دی میستورا گفت احساس می‌کند دو طرف به دنبال یافتن راهی برای گفت و گو هستند و ابراز امیدواری کرد که طرفین روی محورهای اصلی برای مذاکرات بعدی توافق داشته باشند.

نصر حریری، از مذاکره‌کنندگان ارشد مخالفان، گفت این دور از مذاکرات نسبت به قبل مثبت‌تر بوده و مساله انتقال قدرت در سوریه با عمقی بی سابقه به بحث گذاشته شد. البته او گفت این مذاکرات نتیجه ملموسی نداشت.

نمایندگان دولت سوریه پس از پایان گفت و گوها محل مذاکره را بدون اظهار نظر در میان خبرنگاران ترک کردند. این دور از مذاکرات ژنو روز پنجشنبه ۲۳ فوریه (۵ اسفند) آغاز شد.

تشکیل دولت سراسری غیرفرقه‌ای، تهیه پیش‌نویس قانون اساسی جدید، برگزاری انتخابات آزاد و منصفانه تحت نظارت سازمان ملل و اقدامات لازم برای مبارزه با تروریسم چهار محوری هستند که به گفته استفان دی میستورا برای مذاکرات آتی تعیین شده است.

مساله مبارزه با تروریسم در هفته گذشته بر مذاکرات سایه انداخته بود. دولت سوریه برخی از حاضران در مذاکرات را "تروریست" می‌خواند. مخالفان در مقابل دولت بشار اسد را متهم می‌کردند که با تمرکز بر بحث تروریسم می‌خواهد بحث انتقال قدرت را منحرف کند.

نماینده سازمان ملل در امور سوریه گفت با معیارهای این سازمان تنها دو گروه تروریستی در سوریه هستند: "نصرت و داعش".

امکان مبادله زندانیان و ربوده‌شدگان هم یکی از مسائلی است که در ژنو به بحث گذاشته شده است.

نمایندگان دو طرف در این دور از مذاکرات ژنو به طور غیرمستقیم و با میانجیگری سازمان ملل با یکدیگر گفت و گو کردند. استفان دی میستورا اظهار امیدواری کرد که در "لحظه مناسب" مذاکرات رو در رو نیز انجام شود.

او گفت روسیه، و همچنین مقام‌های ارشد ایران و ترکیه حامی مذاکرات ژنو بودند.

موضوعات مرتبط