گزارش سالانه حقوق بشر وزارت امور خارجه آمریکا: محدودیت شدید آزادی‌های مدنی شاخص‌ترین مورد نقض حقوق بشر در ایران است

حق نشر عکس NICHOLAS KAMM/AFP/Getty Images
Image caption وزارت امور خارجه آمریکا گفته که گزارش حقوق بشر خود "گویاست" و نیازی به برگزاری نشست مطبوعاتی آقای تیلرسون نیست

رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا، با شکستن سنتی چندین ساله، حاضر نشده است همزمان با انتشار گزارش سالانه حقوق بشر، در جمع خبرنگاران حاضر شود. وزارت امور خارجه آمریکا درباره دلیل این تصمیم گفته است است که این گزارش، به تنهایی "گویاست" و درباره آن، کنفرانسی خبری برگزار نخواهد شد.

سازمان دیدبان حقوق بشر گفته است که تصمیم آقای تیلرسون، کار دولت‌های دیگر را در نادیده گرفتن یافته‌های گزارش، راحت‌تر می‌کند.

گزارش سالانه حقوق بشر که به دستور کنگره آمریکا تهیه می‌شود، به وضعیت حقوق بشر در نزدیک به ۲۰۰ منطقه و کشور مختلف جهان می‌پردازد.

'محدودیت شدید آزادی‌های مدنی' در ایران

در گزارش سالانه وزارت امور خارجه آمریکا آمده است که "محدودیت شدید آزادی‌های مدنی" شاخص‌ترین موضوع در روند نقض حقوق بشر در ایران است.

محدودیت شدید در آزادی برگزاری تجمع و ایجاد تشکل، آزادی بیان، دین و مطبوعات از دیگر مواردی هستند که در این گزارش درباره وضعیت حقوق بشر در ایران به آنها اشاره شده است. سوءاستفاده از روند دادرسی، به همراه رفتارها یا مجازات غیرانسانی و تحقیرآمیز و نیز بی‌توجهی به سلامت جسمی افرادی که مقامات و نهادهای رسمی به طور خودسرانه و غیرقانونی بازداشت و شکنجه کرده یا کشته‌اند، از دیگر موارد نقض حقوق بشر در ایران خوانده شده است.

در این گزارش با اشاره به روند برگزاری انتخابات در ایران و لزوم بررسی صلاحیت نامزدهای انتخابات توسط شورای نگهبان - که اعضایش منصوب و نه انتخاب می‌شوند - آمده است که خشونت و محدودیت‌هایی که انگیزه سیاسی دارند، ناپدید شدن افراد، محدودیت شهروندان در انتخاب دولت طی روندی آزاد و بی‌طرفانه از دیگر محدودیت‌های مربوط به حقوق بشر در ایران است.

حق نشر عکس Guido Dingemans, De Eindredactie
Image caption گزارش سالانه حقوق بشر وزارت امور خارجه آمریکا: خشونت علیه زنان و اقلیت‌های قومی، دینی و جنسی از موارد نقض حقوق بشر در ایران بوده است

در گزارش سالانه حقوق بشر وزارت امور خارجه آمریکا درباره ایران آمده است که خشونت علیه زنان، اقلیت‌های قومی و دینی، افراد همجنسگرا، دوجنسگرا، تراجنسی و دوجنسی ادامه داشته و محدودیت شدیدی در زمینه حقوق کارگران اعمال شده است.

در این گزارش به نگرانی‌ها نسبت به شرایط سخت زندان‌ها و بازداشتگاه‌ها در ایران از جمله دوره‌های طولانی‌مدت زندان انفرادی و مرگ افراد در دوران بازداشت نیز اشاره شده است.

محدودیت شدید آزادی عمل و بیان، فساد مالی اداری و نبود شفافیت در عملکرد اقتصادی نهادها و بخش‌های دولتی و اعمال محدودیت در روند تحقیقات توسط سازمان‌های غیردولتی و بین‌المللی از دیگر موارد مطرح در گزارش سالانه حقوق بشر وزارت امور خارجه آمریکا درباره وضعیت حقوق بشر در ایران است.