قتل برادر رهبر کره شمالی؛ مالزی سفیر کره شمالی را اخراج کرد

حق نشر عکس MANAN VATSYAYANA/AFP/Getty Images
Image caption سفیر کره شمالی از روند تحقیقات درباره قتل برادر ناتنی رهبر کره شمالی در مالزی انتقاد کرده بود

وزارت امور خارجه مالزی از اخراج سفیر کره شمالی از آن کشور خبر داده و اعلام کرده است که این اقدام، در پی اظهارات سفیر کره شمالی درباره روند تحقیقات مربوط به مرگ کیم جونگ نام، برادر ناتنی رهبر کره شمالی انجام شده است.

انتظار می‌رود که کنگ چول، سفیر کره شمالی در مالزی، در ۴۸ ساعت آینده، مالزی را ترک کند.

کیم جونگ نام، برادر ناتنی کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، سه هفته پیش و پس از آن جان خود را از دست داد که دو زن در فرودگاه کوالالامپور به سراغش رفتند و ماده‌ای سمی را به صورتش زدند.

+ کیم جونگ نام که بود و چرا از چشم پدرش افتاد؟

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
تصاویر دوربین مدار بسته فرودگاه کوالالامپور مالزی از سوءقصد به کیم جونگ نام

مالزی به طور مستقیم کره شمالی را در ارتباط با قتل، متهم نکرده است، ولی ظن آن می‌رود که دولت کره شمالی در مرگ کیم جونگ نام دست داشته باشد.

+ مظنون قتل برادر رهبر کره شمالی '۹۰ دلار پول گرفته بود'

+ برادر رهبر کره شمالی با 'سم اعصاب' ترور شد

کنگ چول، سفیر کره شمالی در مالزی، پیش از این گفته بود که کشورش به روندی که مالزی برای تحقیقات درباره این پرونده قتل در پیش گرفته است، "نمی‌تواند اعتماد کند" و اضافه کرده بود که در روند تحقیقات مداخله‌هایی می‌شود.

در پی این اظهارات، سفیر کره شمالی در مالزی "عنصر نامطلوب" خوانده شد.

"عنصر نامطلوب" اصطلاحی است که دولت یک کشور می‌تواند درباره اتباع کشورهای دیگر به کار ببرد که در این صورت، فردی که "عنصر نامطلوب" خوانده شده است، حق ورود یا اقامت در آن کشور را نخواهد داشت و کشور میزبان می‌تواند "عنصر نامطلوب" را اخراج کند.

انیفه امان، وزیر امور خارجه مالزی در بیانیه‌ای اعلام کرد که مالزی خواهان عذرخواهی سفیر کره شمالی شده، ولی این عذرخواهی انجام نشده است.

در این بیانیه آمده است: "مالزی به شدت علیه این بی‌احترامی یا هر اقدامی برای لکه‌دار کردن اعتبارش واکنش نشان خواهد داد."

مالزی یکی از معدود کشورهایی بود که با کره شمالی رابطه‌ای نسبتا دوستانه داشت، ولی از زمان قتل برادر ناتنی رهبر کره شمالی، این روابط رو به تیرگی گذاشته است.

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط