سخنگوی اوباما: ادعای ترامپ درباره شنود تلفنی صحت ندارد

حق نشر عکس Reuters

کوین لویس، سخنگوی باراک اوباما، اظهارات دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا را درباره شنود مکالمات تلفنی رد کرده است.

دونالد ترامپ در یک رشته توییت ادعا کرده بود که باراک اوباما مکالمات او را در برج ترامپ نیویورک، محل کار و سکونتش، شنود می‌کرده است.

سخنگوی باراک اوباما گفته است که نه رییس‌جمهور سابق آمریکا و نه مقام‌های کاخ سفید هیچ‌کدام دستور تفحص درباره هیچ‌یک از شهروندان آمریکا را صادر نکرده‌اند و هر ادعایی جز این "غلط" است.


ترامپ در توییتر چه نوشته بود؟

"وحشتناک! همین حالا مطلع شدم که درست قبل از پیروزی، اوباما ارتباطاتم در برج ترامپ را شنود می‌کرده است. چیزی پیدا نکردند. این مک‌کارتیسم است."

"رئیس جمهور اوباما چه قدر سطحش را پایین آورده که تلفن من را در دوره بسیار مقدس انتخابات شنود می‌کرده است. این در حد نیکسون/واترگیت است. آدم بد (یا مریض)!"

این توییت‌ها به چه اشاره داشت؟

اشاره اول آقای ترامپ به جوزف مک‌کارتی سناتور چپ‌ستیزی است که در دهه ۱۹۵۰ مجموعه‌ای از اقدامات سرکوبگرانه را علیه منتقدان و روشنفکران هدایت می‌کرد و بدون مدارک مستند اتهام‌های سنگینی به آنها می‌زد.

اشاره دوم او به رسوایی واترگیت است که در آن افشا شد دولت ریچارد نیکسون جمهوری‌خواه مقر حزب دموکرات را شنود می‌کرده است. تحقیقات پس از آن فاش کرد که دولت ریچارد نیکسون مجموعه‌ای از سوءاستفاده‌های این چنینی از قدرت انجام داده و قصد لاپوشانی آنها را داشته است. این رسوایی به کناره‌گیری آقای نیکسون از قدرت انجامید.

حق نشر عکس Getty Images

آقای ترامپ "شنود" را غیرقانونی دانسته و گفته است که می‌تواند بر این مبنا یک دعوای قضایی محکم علیه باراک اوباما آغاز کند.

آقای ترامپ هفته‌ها است که با بخش‌هایی از دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی آمریکا کشمکش دارد و معترض است که چرا کسانی در این نهادها اطلاعاتی را علیه او به رسانه‌ها درز می‌دهند.

دموکرات‌ها آقای ترامپ را متهم کرده‌اند که قصد دارد با طرح ادعای شنود، افکار عمومی را از ماجرای تحقیق و تفحص درباره ارتباط مخفیانه با روسیه منحرف کند.