ادعای شنود مکالمات ترامپ؛ مدیر وقت اداره اطلاعات امنیت ملی آمریکا تکذیب کرد

جیمز کلپر در راس نهادی بود که بر شانزده نهاد امنیتی دیگر نظارت دارد حق نشر عکس Getty Images
Image caption جیمز کلپر در راس نهادی بود که بر شانزده نهاد امنیتی دیگر نظارت دارد

جیمز کلپر، مدیر اطلاعات ملی آمریکا در زمان انتخابات ریاست جمهوری اخیر، شنود مکالمات دونالد ترامپ و محل اقامت او را تکذیب کرده است.

سخنان آقای کلپر با ادعای دونالد ترامپ در تضاد است که باراک اوباما را به صدور دستور شنود صحبت‌هایش متهم کرده بود.

رییس سابق اطلاعات ملی آمریکا گفته اگر چنین موضوعی واقعیت داشت، او در جریان قرار می‌گرفت.

جیمز کلپر، در زمان باراک اوباما شش سال مسئول نهادی بود که وظیفه هماهنگی ۱۷ آژانس اطلاعاتی و امنیتی، از جمله سازمان سیا، اف‌بی‌آی، نیروی دریایی و... را به عهده دارد. او بعد از روی کار آمدن آقای ترامپ از مقامش کنار رفت.

آیا دولت اوباما شنود کرده؟

سخنگوی باراک اوباما دخالت او در شنود احتمالی مکالمات آقای ترامپ را قاطعانه تکذیب کرده است.

سران حزب دموکرات آمریکا از آقای ترامپ خواسته‌اند که شواهد خود برای این ادعا را ارائه کند.

حق نشر عکس Reuters

کاخ سفید: کنگره تحقیق کند

کاخ سفید، امروز یکشنبه پنجم مارس، اطلاعیه‌ای صادر کرد و گفت که دیگر نه رییس جمهور نه هیچ کدام از مسئولان کاخ سفید درباره این موضوع اظهارنظر نخواهند کرد.

در این اطلاعیه کاخ سفید می‌گوید که از کنگره آمریکا خواسته درباره این موضوع تحقیق کند که آیا باراک اوباما در ماه‌های پایانی ریاست جمهوری از قدرت سواستفاده کرده است یا نه.

بر اساس این اطلاعیه از کنگره آمریکا خواسته شده که در راستای ادامه تحقیقات درباره ادعای ارتباط مخفیانه ستاد انتخاباتی آقای ترامپ با روسیه، این موضوع را هم بررسی کند.

ادعای ترامپ چیست؟

آقای ترامپ در یک توییت گفت: "وحشتناک (است)! همین حالا مطلع شدم که درست قبل از پیروزی، اوباما ارتباطاتم در برج ترامپ را شنود می‌کرده است. چیزی پیدا نکردند. این مک‌کارتیسم است."

وی در توییت دیگری افزود: "رئیس جمهور اوباما چه قدر سطحش را پایین آورده که تلفن من را در دوره بسیار مقدس انتخابات شنود می‌کرده است. این در حد نیکسون/واترگیت است. آدم بد (یا مریض)!"

حق نشر عکس Twitter

این توییت‌ها به چه اشاره داشت؟

اشاره اول آقای ترامپ به جوزف مک‌کارتی سناتور چپ‌ستیزی است که در دهه ۱۹۵۰ مجموعه‌ای از اقدامات سرکوبگرانه را علیه منتقدان و روشنفکران هدایت می‌کرد و بدون مدارک مستند، اتهام‌های سنگینی به آنها می‌زد.

اشاره دوم او به رسوایی واترگیت است که در آن افشا شد ستاد انتخاباتی ریچارد نیکسون جمهوری‌خواه، مقر حزب دموکرات را شنود می‌کرده است. تحقیقات پس از آن فاش کرد که دولت ریچارد نیکسون مجموعه‌ای از سوءاستفاده‌های این چنینی از قدرت انجام داده و قصد لاپوشانی آنها را داشته است. این رسوایی به کناره‌گیری آقای نیکسون از قدرت انجامید.


حق نشر عکس Reuters
Image caption دونالد ترامپ بارها باراک اوباما را متهم کرده که پشت حملات علیه او ایستاده است

علاوه بر دموکرات‎‌ها، بن ساس، سناتور جمهوریخواه هم گفته است که ادعای آقای ترامپ "جدی" است و به همین دلیل رئیس جمهور آمریکا باید درخصوص شنود مکالماتش توضیح ارایه کند و همچنین توضیح دهد که چگونه این نکته را متوجه شده است.

آقای ترامپ هفته‌ها است که با بخش‌هایی از دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی آمریکا کشمکش دارد و معترض است که چرا کسانی در این نهادها، اطلاعاتی را علیه او به رسانه‌ها درز می‌دهند.

دموکرات‌ها آقای ترامپ را متهم کرده‌اند که قصد دارد با طرح ادعای شنود، افکار عمومی را از ماجرای تحقیق و تفحص درباره ارتباط مخفیانه با روسیه منحرف کند.

نزدیکان آقای ترامپ متهم هستند که مخفیانه با مقام‌های روسیه دیدار کرده‌اند. تا کنون یکی از مقام‌های دولت آقای ترامپ در این ارتباط استعفا کرده است.