رئیس اف‌بی‌آی ادعای شنود مکالمات ترامپ را 'رد کرد'

آمریکا حق نشر عکس Getty Images
Image caption رئیس اف‌بی‌آی گفته است ادعای سنگین آقای ترامپ علیه باراک اوباما اشتباه بزرگی است و باید تصحیح شود

رئیس پلیس فدرال آمریکا (اف‌بی‌آی) ادعای رئیس جمهوری این کشور مبنی بر شنود تلفن‌هایش در زمان انتخابات ریاست جمهوری را رد کرده است.

بر اساس گزارش‌های منتشر شده جیمز کومی از وزیر دادگستری این کشور خواسته است ادعای دونالد ترامپ در مورد شنود تلفن‌هایش را تکذیب کند.

آقای ترامپ ادعا کرده است که باراک اوباما رئیس جمهوری پیشین آمریکا، زمانی که در قدرت بوده، دستور داده است که تلفن‌های او شنود شود.

نیویورک تایمز روز یکشنبه از قول مقام‌های ارشد آمریکایی نوشت که "آقای کومی گفته است ادعای سنگین آقای ترامپ علیه باراک اوباما اشتباه بزرگی است و باید تصحیح شود. اما وزارت دادگستری تاکنون بیانیه‌ای در این مورد صادر نکرده است."

شبکه ان‌بی‌سی نیز اعلام کرد "مقام‌های ارشد آمریکا گفته‌اند پس از آنکه روز شنبه دونالد ترامپ ادعای شنود تلفن‌هایش را به حساب توییتری‌اش کشاند و در آنجا مطرح کرد، رئیس اف‌بی‌آی از وزارت دادگستری آمریکا خواست ادعای آقای ترامپ را رد کند چرا که به گفته او شواهدی که تایید کننده ادعای قانون‌شکنی از سوی اف‌بی‌آی باشد وجود ندارد."

کاخ سفید، روز یکشنبه پنجم مارس، در اطلاعیه‌ای اعلام کرد از این پس دیگر نه رئیس جمهوری نه هیچ کدام از مسئولان کاخ سفید درباره این موضوع اظهارنظر نخواهند کرد.

کاخ سفید از کنگره آمریکا خواسته تحقیق کند که آیا باراک اوباما در ماه‌های پایانی ریاست جمهوری از قدرت سواستفاده کرده است یا نه.

در صورتی که وزارت دادگستری آمریکا بیانیه‌ای در تایید سخنان رئیس اف‌بی‌آی و رد ادعاهای دونالد ترامپ صادر کند، این اقدام رسوایی بزرگی برای یک رئیس‌ جمهوری در قدرت در آمریکا به شمار خواهد رفت.

پیش از این جیمز کلپر، مدیر پیشین مرکز اطلاعات ملی آمریکا نیز شنود مکالمات دونالد ترامپ و محل اقامت او را تکذیب کرده بود.

أقای کلپر در زمان ریاست جمهوی باراک اوباما مسئول نهادی بود که وظیفه‌اش هماهنگی بین آژانس‌های اطلاعاتی و امنیتی آمریکا است.

سخنگوی باراک اوباما دخالت او در شنود احتمالی مکالمات آقای ترامپ را قاطعانه تکذیب کرده است.

سران حزب دموکرات آمریکا نیز از آقای ترامپ خواسته‌اند شواهد خود را برای این ادعا ارائه کند.

دونالد ترامپ روز شنبه چهارم مارس در چندین توییت، ضمن متهم کردن دولت باراک اوباما به شنود مکالماتش نوشته بود که این اقدام مانند واترگیت است.

دموکرات‌ها آقای ترامپ را متهم کرده‌اند که قصد دارد با طرح ادعای شنود، افکار عمومی را از ماجرای تحقیق و تفحص درباره ارتباط مخفیانه با روسیه منحرف کند.