اتباع مالزی حق خروج از کره شمالی و اتباع کره شمالی حق خروج از مالزی را ندارند

حق نشر عکس AP
Image caption به کیم جونگ نام در فرودگاه کوالالامپور حمله شد

در ادامه تنش های دیپلماتیک میان کره شمالی و مالزی بر سر مرگ کیم جونگ نام، برادر ناتنی رهبر کره شمالی، پیونگ‌یانگ اعلام کرد که هیچیک از شهروندان مالزیایی فعلا حق خروج از آن کشور را ندارند.

مالزی نیز در واکنش گفته است مقام های سفارت کره شمالی در کوالالامپور و دیگر شهروندان کره شمالی حق خروج از مالزی را ندارند.

بیشتر بخوانید: مالزی سفیر کره شمالی را اخراج کرد

بیشتر بخوانید: کیم جونگ نام که بود و چرا از چشم پدرش افتاد

این اقدامات تلافی‌جویانه در میان خشم کره شمالی از تصمیم مالزی برای تحقیق درباره علت مرگ کیم جونگ نام، برادر ناتنی رهبر کره شمالی صورت می‌گیرد که کمتر از یک ماه پیش در فرودگاه کوالالامپور هدف حمله قرار گرفت و پس از آن هم درگذشت.

حق نشر عکس AFP
Image caption سفیر کره شمالی این هفته از مالزی اخراج شد و روز دوشنبه کوالالامپور را ترک کرد

نجیب رزاق، نخست‌وزیر مالزی کره شمالی را متهم کرده که اتباع مالزی را گروگان گرفته است.

هنوز مشخص نیست این ممنوعیت‌ها شامل چند نفر می‌شود.

مالزی این هفته سفیر کره شمالی را "عنصر نامطلوب" خواند و او را اخراج کرد. کنگ چول روز دوشنبه کوالالامپور را ترک کرد. وی گفته بود که کشورش به روندی که مالزی برای تحقیقات درباره این پرونده قتل در پیش گرفته است، "نمی‌تواند اعتماد کند" و اضافه کرده بود که در روند تحقیقات مداخله‌هایی می‌شود.

پیشتر، رییس پلیس مالزی گفته بود تا سه نفر از اتباع کره شمالی که در ارتباط با قتل کیم جونگ نام تحت تعقیب هستند، در سفارت کره شمالی در کوالالامپور پنهان شده‌اند. وی گفت مظنونین هر زمانی که از سفارت کره شمالی بیرون بیایند، دستگیر می‌شوند حتی اگر این کار سال‌ها طول بکشد.

حق نشر عکس Reuters/AFP
Image caption گفته می‌شود یک زن اندونزیایی و یک زن ویتنامی در فرودگاه کوالالامپور به سراغ کیم جونگ نام رفتند و ماده‌ای سمی را به صورتش زدند

کیم جونگ نام، برادر ناتنی کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی کمتر از یک ماه پیش در فرودگاه کوالالامپور در انتظار هواپیما برای سفر به ماکائو بود که دو زن به او حمله کردند. تصاویر ویدیویی که از این ماجرا گرفته شده نشان می‌دهد که یکی از زن‌ها او را از پشت می‌گیرد و دیگری پارچه‌ای را به صورت وی می‌کشد. او سپس دچار شوک شدید شد و قبل از رسیدن به بیمارستان درگذشت.

پلیس مالزی اعلام کرده که در ترور کیم جونگ نام از نوعی ماده شیمیایی عصبی کشنده یا سم اعصاب استفاده شده است. مالزی می‌گوید در صورت او ماه "وی‌اکس" کشف شده است.

سازمان ملل متحد این عامل شیمیایی را در فهرست جنگ افزارهای کشتار جمعی ممنوعه قرار داده است.