شورای امنیت موشک‌پراکنی کره شمالی را محکوم کرد

حق نشر عکس AP
Image caption کره شمالی بارها اعلام کرده است که برنامه فضایی‌اش صلح‌آمیز است

شورای امنیت سازمان ملل متحد با صدور بیانیه‌ای اقدام اخیر کره شمالی در پرتاب چند موشک به طرف دریای ژاپن را قویا محکوم کرده است.

این بیانیه که به اتفاق آرا تصویب شده درباره "رفتار به طور فزاینده بی‌ثبات کننده" حکومت کره شمالی ابراز نگرانی جدی کرده است.

هرچند متن بیانیه توسط آمریکا تهیه شد، چین نیز از آن حمایت کرد. چین و آمریکا درباره استقرار پدافند هوایی پیشرفته ایالات متحده در خاک کره جنوبی اختلافات جدی دارند.

آمریکا می گوید استقرار این سیستم دفاع هوایی برای مقابله با تهدیدات کره شمالی لازم است اما چین این اقدام را خطری علیه امنیت خود می داند. علیرغم این اختلاف، چین - از اعضای دائم شورای امنیت که از حق وتو برخوردار است - به بیانیه محکومیت کره شمالی رای مثبت داد.

شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن، روز دوشنبه گذشته اعلام کرد که کره شمالی چهار موشک بالستیک به طرف دریای ژاپن شلیک کرده است.

سه موشک از چهار موشک پس از طی فاصله یک هزار کیلومتری در منطقه انحصاری اقتصادی ژاپن فرود آمدند.

موشک‌های یاد شده از منطقه تونگ‌چانگ‌ری در نزدیکی مرز شمالی چین شلیک شده‌اند.

شورای امنیت کره شمالی را از دست زدن به آزمایش موشکی بالستیک منع کرده است.

پیونگ یانگ روز جمعه در واکنش به مانور نظامی مشترک کره جنوبی و ایالات متحده آمریکا تهدید کرده بود که دست به شلیک موشک خواهد زد.

تازه‌ترین اقدام کره شمالی بخشی از یک مجموعه آزمایش تکنولوژی موشکی این کشور است که کارشناسان می‌گویند پس از هر شلیک به نظر می‌رسد، توان موشکی این کشور توسعه بیشتری یافته است.

کره شمالی در گذشته به چند آزمایش هسته‌ای نیز دست زده است اما ناظران می گویند این کشور با ساخت کلاهک هسته‌ای قابل نصب بر روی موشک فاصله زیادی دارد.

کره شمالی بارها اعلام کرده است که برنامه فضایی‌اش صلح‌آمیز است اما گمان می‌رود که این کشور در حال آزمایش یک موشک بالستیک بین قاره‌ای است که می‌تواند ایالات متحده را هدف قرار دهد.

موضوعات مرتبط