کره شمالی به چند شهروند مالزیایی اجازه خروج داد

حق نشر عکس AFP
Image caption سفارت کره شمالی در کوالالامپور - کره شمالی و مالزی سفیران یکدیگر را اخراج و سایر دیپلمات‌ها و شهروندان طرف مقابل را ممنوع الخروج کرده‌اند

در حالیکه دولت کره شمالی به دو شهروند مالزیایی اجازه خروج از آن کشور را داده، نخست وزیر مالزی گفته است که در نظر ندارد روابط این کشور را با کره شمالی قطع کند.

روز پنجشنبه، ١٩ اسفند (٩ مارس)، سخنگوی برنامه جهانی غذا وابسته به سازمان ملل متحد گفت که دو تن از کارمندان مالزیایی دفتر این نهاد در کره شمالی اجازه یافته‌اند خاک آن کشور را ترک کنند و در حال حاضر، در پکن به سر می‌برند.

سخنگوی برنامه جهانی غذا گفته است که دو شهروند مالزیایی که اجازه خروج از کره شمالی را یافتند کارمندان یک نهاد بین‌المللی هستند و نماینده دولت خود محسوب نمی‌شوند و نمی‌توانند مشمول اقدامات متقابل دو دولت شوند. با توجه به شرایط دشوار اقتصادی کره شمالی، کمک‌های برنامه جهانی غذا برای آن کشور اهمیت فراوانی دارد.

بیشتر بخوانید:

برادر رهبر کره شمالی در مالزی کشته شد

کره شمالی به مرگ برادر رهبر آن کشور در مالزی واکنش رسمی نشان داد

اتباع مالزی حق خروج از کره شمالی و اتباع کره شمالی حق خروج از مالزی را ندارند

در ادامه اختلاف بین کره شمالی و مالزی بر سر ماجرای قتل کیم جونگ نام، برادر ناتنی رهبر کره شمالی در فرودگاه کوالالامپور، روز سه‌شنبه این هفته دولت کره شمالی اعلام کرد که به کارمندان سفارت مالزی و شهروندان آن کشور اجازه خروج و بازگشت به کشورشان را نخواهد داد.

وزارت خارجه کره شمالی در بیانیه‌ای گفت که این تصمیم "به درخواست نهاد مربوطه" اتخاذ شده و افزود که "تا زمانی که امنیت شهروندان و دیپلمات‌های جمهوری دموکراتیک خلق کره در مالزی از طریق حق و فصل منصفانه مساله اخیر تضمین نشود به طور موقت، از خروج شهروندان مالزی از کره شمالی جلوگیری می‌شود."

حق نشر عکس EPA
Image caption شرایط اقتصادی دشوار کره شمالی باعث وابستگی این کشور به کمک‌های غذایی بین المللی شده است

در واکنش به این تصمیم، دولت مالزی با متهم کردن کره شمالی به "گروگانگیری" شهروندان خود گفت که متقابلا از خروج شهروندان و دیپلمات‌های کره شمالی از این کشور جلوگیری خواهد کرد.

وزارت خارجه مالزی گفت که یازده شهروند این کشور در کره شمالی به سر می‌برند که شامل سه کارمند سفارتخانه، شش عضو خانواده‌های آنان و دو کارمند برنامه جهانی غذا است. با خروج این دو نفر، شمار شهروندان مالزیایی ممنوع الخروج در کره شمالی به ٩ نفر کاهش یافته است.

پیشتر، پلیس مالزی در پیگیری پرونده قتل کیم جونگ نام خواستار بازجویی از یکی از کارکنان سفارت کره شمالی شده بود. مقامات مالزیایی احتمال ارتباط دولت کره شمالی با این قتل را مردود ندانسته‌اند و همچنین از تحویل جنازه کیم جونگ نام به کره شمالی خودداری ورزیده‌‌اند. ظاهرا تصمیم دولت کره شمالی به تلافی این اقدام اتخاذ شده است.

حق نشر عکس AP
Image caption رزاق قطع رابطه با کره شمالی را رد کرده است

اوایل هفته جاری، مالزی دستور اخراج سفیر کره شمالی را صادر کرد و سفیر خود را از پیونگ‌یانگ و فراخواند. کره شمالی گفت که سفیر مالزی را "شخصیت نامطلوب" دانسته و دستور داده است خاک آن کشور را ترک کند.

با وجود بحران در روابط دو کشور، نجیب رزاق، نخست وزیر مالزی گفته است که کشورش در نظر ندارد روابط سیاسی خود با کره شمالی را قطع کند و خواستار مذاکره برای آزادی شهروندان دو کشور است.

تا قبل از افشای ماجرای قتل کیم جونگ نام در کوالالامپور، مالزی از جمله معدود کشورهای جهان بود که با کره شمالی روابط نزدیک سیاسی و اقتصادی داشت.

از کره شمالی به عنوان یکی از بسته‌ترین کشورهای جهان نام برده می‌شود و حکومت، که در راس آن رهبر کره شمالی قرار دارد، تاکید دارد که به منظور حفظ استقلال و جلوگیری از نفوذ دشمن خارجی، به خصوص ایالات متحده و کره جنوبی، محدودیت در ارتباط خارجی شهروندان ضرورت دارد.

سیاست هسته‌ای و موشکی کره شمالی باعث تحریم‌های شدید و گسترده بین‌المللی شده و براساس اطلاعاتی که گاه از آن کشور به خارج می‌رسد، مردم با شرایط اقتصادی دشواری مواجه هستند. تشکیلات نظامی در کره شمالی از موقعیت سیاسی و اقتصادی ممتازی برخوردار است.

موضوعات مرتبط